מניעת התמכרויות

המחלקה למניעת התמכרויות

באווירה פסטורלית בין הרי ירושלים, בפסגת  גבעת שמש הצופה על שדות וכרמים בין צרעה לאשתאול, ממוקם המרכז למניעה וטיפול –  רטורנו.

רטורנו – עמותה המפעיל מזה כשני עשורים מסגרות טיפוליות לסובלים מהתמכרות ולבני משפחתם.

רטורנו מאמינה כי "אין ילדים רעים אלא רק ילדים שרע להם". התנהגויות קצה הינן ביטוי לכאב פנימי, בדידות, חוויות טראומטיות מן העבר ומצבי משבר. שימוש בסמים, אלכוהול, הימורים, התנהגות היפר מינית, שימוש אובססיבי ברשתות חברתיות ובאמצעי המדיה השונים הינן תופעות שכיחות כיום, כאשר במצבי הקיצון כתוצאה מכאב פנימי מתפתחות להתמכרויות.

במסגרת פעיוליות מחלקת המניעה אנו מגיעים למעל 30 אלף איש בשנה.

פעילויות המניעה מועברות באמצאות שלל הרצאות וסדנאות ייחודיות המעודדות שיח פתוח ומעניקות דרכים יעילות להתמודדות.

באמצעות חשיפה למגוון הכלים בשטח עימם פועלים  ב'רטורנו' נכנסים המשתתפים לעולמם של המתמודדים  עם מצוקות רגשיות שההתמכרות היוותה עבורם עד לטיפול 'פתרון' להתמודדויות אלו. דרך עקרונות של מרחב בטוח וכנות, יכולת לשאת מצבים של "חוסר אונים" וחוסר שליטה ולבקש עזרה נלמד להתמודד עם תופעת ההתמכרות. המשתתפים יחשפו לשיח חדש בגובה העיניים ויקבלו כלים מעשיים למתן עזרה, כל זאת דרך סדנאות מעמיקות, חוויתיות  ומגבשות…

תחנות במתחם המניעה'רטורנו'  

סיור בכפר ההחלמה 'רטורנו' ממחיש ומבהיר כיצד פועלים כלים של פתיחות, כנות ושייכות לקבוצה. הפגישה המוחשית עם עולם ההחלמה של הסובלים מהתמכרויות מאפשר הבנה מעמיקה וכלים יישומיים להתמודדות בדרך של חוויה והתנסות.

סדנא עבודה קבוצתית חוויתית המפגישה את המשתתפים עם עולם הרגש, מה קורה כאשר מתעלמים מהכאב ולא נותנים לו מקום ובאיזה אופן אפשר לעשות זאת אחרת. המשתתפים יחוו את העוצמה שבשיתוף ובקשת עזרה מתוך התמודדות, כנות ופתיחות.

פינת החי הטיפולית וחוות סוסים טיפולית

שם נכיר ונחווה את התרומה של בעלי החיים לתהליך הטיפולי כפי שאנו עובדים עימם ברטורנו.

המשתתפים יכנסו למתחם פינת החי ודרך התנסותם  במגע ובתקשורת בלתי מילולית עם בעלי החיים יכירו חלקים שונים שלהם עצמם. בעקבות התנסות זו, ייחשפו ויבינו המשתתפים את התהליך המרתק המתרחש בין האדם לבעל החיים, הכולל מגוון של הזדהויות, השלכות ושחזורים של יחסים עם דמויות מרכזיות בחייו. המשתתפים יוזמנו להיפגש עם מגוון בעלי חיים, לחוות בעצמם את הרגשות שמפגשים אלו מעוררים, ויעבדו זאת יחד עם הדרכה מקצועית של צוות 'רטורנו'.

את הסדנאות בפינת החי מובילה אפרת מעיין – פסיכולוגית ומומחית…

 הפעילויות מיועדות ומתאימות לצוותי חינוך, תלמידים, חיילים, צוותים מקצועיים וקבוצות הורים.

 

לרטורנו מחלקה מקצועית העוסקת בהכשרת מטפלים, יועצים ועוד בתחום טיפול בהתמכרויות לצד הכרות מעמיקה עם תכנית 12 הצעדים והדרכים להיעזר בה בתהליך השיקומי.

ההכשרה מבוססת על הנסיון הרב של רטורנו

הקורסים הינם יישומים ומשלבים את הפרקטיקה בשדה העבודה.

ניתן להתאים ולבנות השתלמות וקורסים לפי דרישות הקבוצה המזמינה.

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org
טלפון:  9056*
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו *9056 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן