חיפוש
Close this search box.

סדנאות לנערים

סדנאות מניעה לנוער

סדנאות לנערים

'רטורנו' מציעה למסגרות חינוכיות ו/או טיפוליות שמתמודדות בעבודתם עם אתגרי גיל ההתבגרות ובני נוער במצבי סיכון ברמות שונות- למפות את הנעשה במסגרתם ולהתאים כלים חדשים שיכולים לעזור לנערים ולצוות ליצור "דיבור אחר".

הפעילויות נעשות באופן חוויתי באמצעות התנסות קבוצתית שונה אשר מאפשרת ומעודדת שיח של כנות, שיתוף ואחווה בין המשתתפים ובסופו של תהליך מגבשת קבוצה אשר מדברת שפה אחידה בדגש על קידום העצמי.

בנוסף, רטורנו נותנת מענה ייחודי ובלעדי לאוכלוסיה הדתית והחרדית תוך התאמת התוכנית לקהל יעד זה מתוך ההבנה כי בני מגזרים אלו לא יקבלו מענה ממי שאינו דתי וחרדי בשל הרגישות התרבותית. בנוסף על פלח אוכלוסיה זה ניתן מענה גם למגזר הכללי.

ניתן להתאים מערך יעודי לכל בית ספר, 

מיום עיון וסיור בקהילת 'רטורנו'. קיום סדנא חוויתית.

וכן, סדרה בבית הספר/מועדונית של כמה מפגשים ולבחור את התכנים הרצויים.

התכניות מיועדות לבני נוער בגילאי 12-19

התכנים

  • הכרת האני – כלים להעצמת התלמידים לחיזוק יכולת שיתוף רגשי, הפנמת החשיבות של גבולות פנימיים והתמודדות עם לחצים חברתיים
  • הכרת האחר – סיוע בביסוס חיבור, אמון והזדהות לשם גיבוש קבוצתי/כיתתי, הקניית ערכים של אחריות כקבוצה אחד כלפי השני
  • בניית יחסי אמון – היכולת לבקש עזרה ולסמוך על האחר. הסדנה תעודד דרך כלים טיפוליים והשלכתיים בניית קבוצה המבוססת על אמון ופתיחות בין הנערים 
  • הפער בין מה שנמצא בחוץ ומה שנמצא בפנים – עבודה על זהות אישית דרך חיבור בין תפיסת העצמי ובין החצנת כוחות וכוחניות.
  • יחסי תלות – למי אני דואג חוץ מעצמי? אילו מחירים אני משלם במערכות יחסים? האם קיימות מערכות יחסים הרסניות בחיי? כיצד ניתן לעצור אותן?
  • עבודה על ערך עצמי – הכרת הכוחות מול החסמים שיש לנו בכדי לעודד תפיסת עצמי 
  • עקרונות של נראות, גבולות ואהבה. כנות פתיחות ואומץ. עקרונות המאפשרים לחולל שינוי אמיתי.
  • מודלינג – ככלי להוביל שינוי.

דוגמאות לתכני הסדנאות:

"פתרונות" שמגבירים בעיה – נכיר דרך הסיפור של המנחה את ה"פתרונות" שמגבירים את המצוקה ונתחיל להכיר פתרונות יעילים לכאב דרך שיח לא שיפוטי. החשיבות של גבולות וגיבוש של קבוצה. שימוש בקבוצה ובהזדהות ככלים להתקדמות והחלמה.

הכרת אזורי סכנה – נגלה את העולם הרגשי שלנו דרך זיהוי של התחומים שבהם אני חלש ומרגיש כאב, ונתמקד בנושא אישי לעבודה במהלך הסדנה היכולת להימנע מפתרונות שגויים המזיקים לנו, גם אם אין לנו פתרון אחר, הסרת השליטה והתמודדות מול לחץ חברתי.

סודות – הסוד הוא לעיתים מרחב אפל אליו האדם אינו רוצה שיתקרבו. נלמד בדרך חוויתית כיצד הסוד שומר על התדמית האישית שלי ומה המחיר של שמירת הסוד, איך הסוד משפיע על כל תחומי החיים שלי. ממי אני שומר סודות ולמה דווקא ממנו. מה הסוד אומר עלי.   

יצירת עוגן פנימי – הכרת האזורים החזקים שבתוכי ולעומתם המקומות החלשים – באילו כלים אני יכול להשתמש כאשר אני מרגיש שהטריגרים מופעלים – כוחות פנימיים וכוחות חיצוניים. נשתמש בכלים של העצמה אישית ובניית תחושת מסוגלות בכדי להכיר את הגבולות והכוחות שלי.

ניקוי המצפון וכיוון המצפן – המשמעות של כפרה ובקשת סליחה במקום אשמה ובריחה.  חוויה של אשמה על דברים קטנים יכולה להשפיע על התפיסה העצמית שלנו ולכן נלמד לבקש סליחה על מנת שנרגיש טוב יותר.  נכיר את מעגל האשמה ונתרגל בקשת סליחה (אפשרי כהכנה לשיח עם ההורים) נבחין בין אחריות לאשמה

אנחנו כאן בשבילכם...

vardit@retorno.org טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן