חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
גמילה מפורנו

גמילה מפורנו

גמילה מפורנו

פורנוגרפיה, או בשמה המקוצר "פורנו", היא הצגה של מין בצורה מוקצנת ובדרך שאינה הדרך המקובלת לקיים יחסי מין. פורנוגרפיה יכולה להגיע במגוון צורות – בספר, בתמונה או בסרט, בעידן הממוחשב בו אנו חיים, כשהאינטרנט פתוח לכולם ואפשר לחפש ולמצוא בו כל מה שרוצים, כל אחד, בכל גיל, יכול להיחשף בקלות מפחידה לסרטי פורנו המציגים קיום יחסי מין המכוונים רק לעינוגי הגוף בדרכים שאינן מקובלות.

צפייה בסרטים אלה, בעיקר בגיל צעיר, גורמת לעיוות המציאות ולכך שהצעיר יחשוב שזו הדרך לקיים יחסי מין, וכתוצאה מכך – עלולה להוביל גם להתמכרות מסוכנת שתצריך הליך גמילה מפורנו.


מהי התמכרות למין ולפורנו?

הצעד הראשון בהימנעות מהתמכרות לפורנו הוא להבין מה זו ההתמכרות הזו ואיך היא מתפתחת. באופן כללי, התמכרות מאופיינת בצורך כפייתי לעסוק בהתנהגות מסוימת למרות ההשלכות השליליות שלה, ובכל הנוגע לפורנו – התמכרות יכולה להתבטא בעיסוק ובצריכה מופרזת של תכנים פורנוגרפיים, ובקושי לשלוט בדחף לעסוק בהם למרות הנזקים שההתמכרות מייצרת, כמו בעיות בזוגיות או בעבודה.

למה מתמכרים לפורנו?

הודות לאינטרנט ולסמארטפונים שנמצאים בכל כיס, תכנים פורנוגרפיים הפכו לנגישים יותר מאי פעם, והם  הולידו תופעה חדשה: התמכרות לפורנו. אז למה בעצם אנשים מתמכרים לפורנו? מכמה סיבות:

מערכת התגמול

אחד מהאזורים במוח המושפעים מהתמכרות לפורנו הוא מערכת החיזוק/התגמול. מערכת זו היא רשת של עצבים בתוך המוח היוצרים תחושות הנאה ועונג. כאשר אדם עוסק בפעילות מענגת ומהנה, כגון צפייה בפורנוגרפיה, מערכת התגמול משחררת במוח כימיקלים שיוצרים תחושת הנאה, וגורמים לחיזוק המוטיבציה של האדם לבצע שוב את הפעולה המענגת, מה שמוביל להתמכרות להתנהגות הזו – התמכרות לפורנו.

בריחה מרגשות

אנשים מסוימים עשויים לפתח התמכרות לפורנו כדרך הימלטות מבעיות רגשיות כגון חרדה, דכאון או טראומה. כיוון שהתנהגות זו מעסיקה את המוח, אנשים פונים לפורנו כדי לברוח מהרגשות השליליים שלהם ולחוות הנאה ועונג. ככל שההתנהגות נמשכת זמן רב יותר, המוח מקשר בין הפורנו לשחרור הרגשי, מה שמוביל להחמרת והעצמת ההתמכרות.

גורמים סביבתיים ופיזיים

ישנם אנשים שעשויים להיות מועדים יותר להתמכרות עקב נטייה גנטית או בשל היסטוריית התעללות פיזית או רגשית. מלבד זאת, נורמות חברתיות וערכים תרבותיים שעסקו בצורה לא בריאה או מאיימת במין ובמיניות עלולים להוביל לרגשות אשמה ובושה, שעשויים לתרום להתפתחות התמכרות לפורנו.

איך לא נופלים להתמכרות?

כדי להימנע מהתמכרות לפורנו, חשוב להציב גבולות ולהיצמד אליהם. לדוגמה: חשוב מאוד להגביל מראש ובאופן עצמאי את כמות הזמן המוקדשת לעיסוק בפורנו, ולהקפיד שלא לצרוך סוגי פורנו מסוימים. כמו כן, חשוב להיות מודעים לדברים שגורמים לכם לעזוב את הכל ולעסוק בפעילויות אלו, ולהבין כיצד ניתן להימנע מהם.

אסטרטגיה נוספת ויעילה למניעת התמכרות לפורנו היא לעסוק בפעילויות שמסיבות לכם הנאה ותחושת הגשמה, כמו ספורט, בילוי עם חברים או עיסוק בתחביבים ותחומי עניין שונים. כאשר תתעסקו כמה שיותר בפעילויות חיוביות ומהנות, הסבירות שתעסקו בפורנו הולכת ופוחתת.

אם אתם חוששים שאתם עלולים לפתח התמכרות לפורנו, חשוב מאוד לבקש עזרה. תדעו שאתם לא לבד! מטפל או פסיכולוג יכולים לעזור לכם להבין למה התמכרתם, ולסייע לכם להיחלץ מההתמכרות לפורנו. אם אתם חושבים שאתם כבר מכורים – פנו בהקדם לטיפול מקצועי במרכז גמילה כמו 'רטורנו', שבו יוכלו לעזור לכם להימנע מנפילה עמוקה יותר למעמקי ההתמכרות, ולהתחיל תהליך גמילה מפורנו.

תסמינים של התמכרות לפורנו

תסמיני ההתמכרות לפורנו שונים מאדם לאדם, אך ישנם כמה סימנים נפוצים ביותר, והם:

 • שימוש כפייתי בפורנוגרפיה ו/או אוננות
 • קושי לשלוט בדחף לצרוך חומר פורנוגרפי
 • שימוש בפורנו כדרך להתמודדות עם מתח או רגשות שליליים
 • המשך ההתמכרות למרות ההשלכות השליליות בכל התחומים
 • הזנחת אחריות ומערכות יחסים על מנת לעסוק בהתנהגות מינית
 • תסמינים גופניים, כגון אין־אונות או ירידה בחשק המיני

השפעות שליליות של התמכרות לפורנו

התמכרות לפורנו יכולה לגרום למגוון רחב מאוד של השפעות שליליות על בריאותו הפיזית והנפשית של המכור ושל סביבתו:

 1. בעיות נפשיות: התמכרות לפורנו יכולה להחמיר מצבים קיימים של הפרעות נפשיות ושל רגשות שליליים, כגון דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, בעיות דימוי גוף וטראומה. בנוסף, התמכרות כזו יכולה להוליד ולפתח רגשות אשמה, בושה ותיעוב עצמי.
 2. בעיות גופניות: צריכה מופרזת של פורנוגרפיה עלולה להוביל לאין־אונות, לירידה בתשוקה המינית. לזיהומים המועברים במגע מיני ולמחלות נוספות.
 3. בעיות בזוגיות: התמכרות לפורנו עלולה לפגוע באופן בלתי הפיך בזוגיות, ואף להביא לגירושין ולנתק מהמשפחה. מלבד זאת, ההתמכרות תוביל לקושי ביצירת קשרים חדשים ומערכות יחסים חדשות.
 4. בעיות מקצועיות: התמכרות לפורנו עלולה להוביל בסיכוי גבוה לאובדן עבודה ולבעיות כלכליות, בשל הקושי בביצוע משימות יום־יומיות בשל העיסוק בפורנו. התמכרות זו אף פוגעת בצורה קריטית בלימודים ובניצול הזמן הפנוי למטרות חיוביות.
 5. אובדן עניין בפעילויות אחרות: מכור לפורנו עלול לאבד עניין בתחביבים ובפעילויות נוספות מהם היה נהנה בעבר, מה שתורם לריחוק ממעגל החברים והמשפחה. בעיה זו עלולה להוביל אף להתמכרויות אחרות; לסמים, למין או לאלכוהול.

מה עושים אם התמכרתי לפורנו? איך נגמלים מזה?

שלב ראשון: הכרה בהתמכרות

כמו בכל התמכרות, השלב הראשון בתהליך גמילה מפורנו הוא ההבנה שאתה מכור. אי אפשר להמשיך אפילו צעד אחד בטיפול ללא הבנה זו. אמנם זה לא קל להודות בזה, כי אף אחד לא אוהב להודות שהוא איבד שליטה על הדחפים שלו, אבל ההבנה הזו חייבת להגיע בהקדם.

שלב שני: הבנת ההתמכרות

בעדינות, ויחד עם הצוות הטיפולי, נזהה את הדברים והדפוסים שגרמו לנו ליפול להתמכרות לפורנו, ונפעל לנטרל אותם מכוחם ומשליטתם עלינו. כשנבין איפה בפאתי המוח שלנו התחילה ההתמכרות, נוכל לפתח אסטרטגיה מסודרת ומאורגנת שתסייע לנו להימנע מאותם טריגרים ולהתרחק מההתמכרות הארורה.

שלב שלישי: ההשתלבות בחיים

בשלב השלישי נבנה יחד עם המחלים ארגז כלים שיסייע לו לשלוט בהתמכרות לפורנו ולחזור לחיים הנורמליים בחוץ. בסופו של התהליך, המטרה היא לאפשר לאדם לחזור לחיות חיים רגילים לחלוטין, מלאים באושר ובמערכות יחסים בריאות, כאשר המכור הופך למחלים ומחזיק בכל הכלים להתמודדות עם החיים האמיתיים.

חשוב לזכור שכל אחד הוא שונה, ושמה שעובד עבור אדם אחד לא בהכרח יעבוד עבור אדם אחר, ולכן חשוב להיות סבלני ולזכור שאף פעם לא מאוחר לשנות התנהגות, לבצע שינויים חיוביים וללכת לגמילה מפורנו.

בנוסף, חשוב לציין שהתמכרות היא בעיה מורכבת, ושיש לקחת בעירבון מוגבל מידע שמוצאים באינטרנט, ולא להתייחס אליו כמדריך מקצועי או כטיפול סופי. אם יש לכם חששות לגבי ההתנהגות שלכם או של מישהו שאכפת לכם ממנו, חשוב מאוד לפנות למרכז גמילה מהתמכרויות מקצועי.

למה לבחור דווקא ברטורנו?

התהליך של גמילה מפורנו במכון גמילה 'רטורנו' הוא תהליך המתבצע בתנאי פנימייה מלאים. המשתתפים חברים בקבוצות תמיכה מונחות, ומקבלים כלים להתמודדות עם הדחפים, וכן כלים להבעת רגשות וליצירת מערכות יחסים חיוביות ובריאות עם אחרים. 

מלבד זאת, סדנת הגמילה מפורנו כוללת טיפולים אישיים עם אנשי מקצוע, שינסו לוודא יחד איתכם שההתמכרות לא תשוב לאחר תום תהליך הגמילה. בסדנה משולבים גם טיפולים המיועדים לסייע למחלימים למלא את החסר שנוצר בשל הפורנו, כמו תרפיה בספורט, טיפול בבעלי חיים ורכיבה טיפולית על סוסים.

אם אתם או יקיריכם מכורים לפורנו ורוצים להיגמל – תדעו שאין ממה לחשוש, ושאתם לא לבד. צרו קשר עוד היום עם 'רטורנו', ונלווה אתכם יד ביד בתהליך גמילה מפורנו עד להחלמה מלאה.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישה ראשונית חייגו 9056* או צרו עמנו קשר דרך האתר, ואנחנו נשמח תמיד להיות כאן בשבילכם.

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org
טלפון:   0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

כתיבת תגובה

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן