חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם התמכרות קורית רק לבעלי מעמד סוציו אקונומי נמוך? בוא נבדוק את הנתונים.

התמכרות

הנחת יסוד נפוצה גורסת כי התמכרות לסמים, אלכוהול, הימורים ועוד, היא נחלתם של אנשים ממעמד סוציואקונומי נמוך. דימוי זה, המוטמע בחברה, גורם לאנשים רבים להאמין כי הם "חסינים" מפני התמכרות, פשוט בזכות מעמדם הכלכלי. האם הנחה זו נכונה? האם התמכרות אכן "מפלה" לטובה או לרעה אנשים בהתאם למעמדם?

התמכרות: כבילה בלתי נשלטת

התמכרות היא מחלה כרונית המוגדרת כתלות כפייתית בחומר או בפעילות מסוימת, עד כדי פגיעה משמעותית בתפקוד ובאיכות החיים. היא אינה רק עניין של בחירה חופשית, אלא מצב מורכב בעל גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וסביבתיים.

מהי התמכרות?

התמכרות מתאפיינת בכמה תסמינים עיקריים:

 • דחף בלתי נשלט: צורך עז וחוזר להשתמש בחומר או לבצע את הפעילות, גם אם הם גורמים נזק.
 • אובדן שליטה: קושי משמעותי בוויסות השימוש או ההתנהגות, עד כדי חוסר יכולת להפסיק.
 • המשך השימוש למרות ההשלכות: התמכרות גורמת לרוב לפגיעה בתחומים רבים בחייו של האדם, כמו עבודה, משפחה, בריאות ועוד. למרות זאת, המכור ימשיך להשתמש בחומר או לבצע את הפעילות, גם אם הוא מודע לנזק.
 • סבילות: צורך בכמות הולכת וגדלה של החומר או הפעילות על מנת להשיג את אותה תחושה.
 • תסמיני גמילה: הופעת סימפטומים פיזיים ונפשיים לא נעימים בעת הפסקת השימוש.

מה הם הגורמים והטריגרים להתמכרות?

גורמים ביולוגיים: נטייה גנטית, רגישות מערכת העצבים, מחלות נפש.

גורמים פסיכולוגיים: חוויות ילדות קשות, טראומות, קשיי ויסות רגשות, חוסר ביטחון עצמי.

גורמים סביבתיים: לחץ חברתי, זמינות החומר או הפעילות, חשיפה לטראומות.

טריגרים: גורמים חיצוניים או פנימיים המעוררים דחף להשתמש בחומר או לבצע את הפעילות.

יש תסמינים שיעזרו לי לזהות אדם הסובל מהתמכרות?

כן, ישנם כמה תסמינים שיכולים לעזור לזהות אדם ממוכר, למרות שתסמינים אלו יכולים להיות קיימים גם אצל אנשים לא ממוכרים, אצל ממוכרים נוכל לראות כמה מהתסמינים המובאים כאן יחד-

שינויים בהתנהגות: הסתגרות, התבודדות, שינויים במצב רוח, ירידה בתפקוד.

הזנחה: הזנחת עבודה, לימודים, תחביבים, מראה חיצוני.

שקרים והסתרות: התחמקות, הסתרת שימוש בחומרים או התנהגויות.

בעיות כלכליות: קשיים כלכליים בלתי מוסברים.

שינויים פיזיים: סימני עייפות, הזנחה, סימנים גופניים של שימוש בחומרים.

חשוב לזכור: התמכרות היא מחלה, ומי שסובל ממנה זקוק לעזרה מקצועית. טיפול פסיכולוגי, גמילה, תמיכה משפחתית וחברתית הן דרכים יעילות להתמודדות עם התמכרות.

סכנת ההתמכרות אינה פוסחת על אף אחד – דוגמאות נפוצות:

התמכרות אינה מפלה בין מעמדות חברתיים. אנשים מכל קצוות הקשת הסוציו-אקונומית עלולים להתמכר לחומרים או לפעילויות שונות. להלן מספר סיפורים ודוגמאות למקרים של התמכרויות בקרב אנשים בעלי מעמד סוציו-אקונומי גבוה:

 1. רופא בכיר מכור לאלכוהול:

ד"ר איתי, רופא מומחה בעל שם, הסתיר במשך שנים את התמכרותו לאלכוהול. הוא תפקד בצורה מושלמת בעבודתו, אך בבית היה שותה ליטרים של אלכוהול מדי יום. התמכרותו פגעה קשות בחיי המשפחה שלו ובבריאותו. לאחר שנים של הכחשה, הוא החליט לפנות לעזרה מקצועית ועבר תהליך גמילה מוצלח.

 1. אישה עסקית מצליחה מכורה למשחקי מזל:

מיכל, בעלת עסק משגשג, מצאה עצמה מפתחת התמכרות הולכת וגוברת למשחקי מזל. היא התחילה לשחק סכומים קטנים, אך עם הזמן הסכומים גדלו והיא החלה להסתיר את ההתמכרות שלה מפני משפחתה ועובדיה. התמכרותה גרמה להפסדים כספיים אדירים ואף פגעה במוניטין שלה. לאחר שהגיעה לחובות עצומים, היא פנתה לטיפול והחלה במסע שיקום.

 1. ספורטאי צעיר מכור לתרופות מרשם:

עידו, ספורטאי צעיר ומבטיח, נפצע במהלך אימון. כתוצאה מהפציעה הוא נאלץ לקחת תרופות מרשם לשיכוך כאבים. עם הזמן, הוא פיתח תלות בתרופות והחל להשתמש בהן באופן בלתי מבוקר. התמכרותו פגעה ביכולותיו הספורטיביות ובבריאותו. לאחר שהבין שהוא מאבד שליטה, הוא פנה לגמילה וטיפול פסיכולוגי.

 1. יזם היי-טק מכור לקוקאין:

גיא, יזם היי-טק מצליח, נקלע ללחץ עצום בעקבות עבודה רבה ותחרות עזה. הוא החל להשתמש בקוקאין כדרך להתמודד עם הלחץ, אך התמכר במהירות. התמכרותו גרמה לפגיעה קשה בתפקודו בעבודה ובחייו האישיים. לאחר שהגיע למצב של קריסה, הוא פנה לגמילה וטיפול פסיכולוגי.

 1. שחקנית מפורסמת מכורה לאופיואידים:

נועה, שחקנית מפורסמת, סבלה מכאבים כרוניים כתוצאה ממחלה גופנית. היא החלה לקחת תרופות אופיואידיות לשיכוך כאבים, אך עם הזמן פיתחה תלות קשה בתרופות. התמכרותה גרמה לפגיעה בקריירה שלה ובבריאותה. לאחר שהתמוטטה במהלך צילומים, היא פנתה לגמילה וטיפול פסיכולוגי.

דוגמאות ונתונים

מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב מצא כי שיעור ההתמכרות לסמים בקרב בני נוער ממעמד סוציואקונומי גבוה אינו שונה משמעותית משיעור ההתמכרות בקרב בני נוער ממעמד סוציואקונומי נמוך.

נתוני משרד הבריאות מצביעים על כך שיותר ויותר נשים אקדמאיות מפתחות התמכרות לאלכוהול.

מחקר בינלאומי מצא כי קיים קשר בין לחץ בעבודה לבין התפתחות התמכרות, קשר שאינו מוגבל לאנשים ממעמד סוציואקונומי נמוך.

מנגד, קיימים גם מחקרים הפוכים, המעידים כי בקרב המכורים לסמים ואלכוהול יש קשר בין רמת המעמד הסוציו-אקונומי לבין ההתמכרות. אנשים בעלי מעמד סוציו-אקונומי נמוך סבלו יותר מהתמכרויות, להלן הנתונים:

שיעורי התמכרות: מחקרים מראים כי שיעורי ההתמכרות לחומרים אסורים, כמו אלכוהול, סמים וטבק, גבוהים יותר בקרב אנשים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות.

גורמים אפשריים: גורמים רבים תורמים לקשר זה, ביניהם:

לחץ: אנשים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות חשופים לעיתים קרובות ליותר לחץ כלכלי, חברתי ורגשי, מה שעשוי להוביל להתמכרות כדרך להתמודדות.

חוסר הזדמנויות: חוסר גישה לחינוך איכותי, תעסוקה יציבה וטיפול רפואי נגיש עשויים להגביר את הסיכון להתמכרות.

השפעות חברתיות: אנשים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות עשויים להיות חשופים יותר לסביבה בה שימוש בחומרים אסורים הוא נפוץ ומקובל.

מחקרים:

 • מחקר שנערך בארה"ב מצא כי שיעורי ההתמכרות לאלכוהול וסמים גבוהים פי 2 בקרב אנשים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות.
 • מחקר שנערך בישראל מצא כי שיעורי ההתמכרות להימורים גבוהים פי 3 בקרב אנשים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות.

מסקנות:

לסיכום:

התמכרות אינה מפלה. היא יכולה לפגוע בכל אדם, ללא קשר למעמדו הסוציואקונומי, גילו, מינו, השכלתו או עיסוקו. גורמים רבים תורמים להתפתחות התמכרות, ביניהם: גורמים גנטיים, גורמים סביבתיים, גורמים פסיכולוגיים וגורמים חברתיים.

קיים קשר ברור בין התמכרות למעמד סוציו-אקונומי. גורמים רבים תורמים לקשר זה, ביניהם לחץ, חוסר הזדמנויות והשפעות חברתיות. התמכרות פוגעת קשות באיכות החיים של הפרט, משפחתו וקהילתו.

ההנחה כי התמכרות היא "נחלתם" של אנשים ממעמד סוציואקונומי נמוך היא שגויה ומסוכנת. היא מונעת מאנשים רבים לקבל את העזרה והטיפול שהם זקוקים להם, ומובילה להכחשה ואף לבושה.

חשוב לזכור: התמכרות היא מחלה. כמו כל מחלה, היא ניתנת לטיפול. עם גילוי מוקדם, טיפול מקצועי ותמיכה חברתית, ניתן להתגבר על ההתמכרות ולחיות חיים בריאים ומאושרים.

מאמרים נוספים
התמכרות למין
מה גורם לאדם לצרוך מין בתשלום?

 בני אדם בקשר זוגי אוהב מקיימים יחסים כאקט לחיבור והאהבה שלהם, יחסי מין הם חלק חשוב מהזוגיות וכאן מתעוררת תהייה, מה גורם לאדם בקשר איכותי, אוהב ומחייב, לקיים יחסים מחוץ

קרא עוד »
פיתוח אובססיה
מתי פעולה אובססיבית מוגדרת התמכרות?

שמעתם פעם אנשים אומרים אני אובססיבי למאכל הזה, או אובססיבי לתוכנית הזאת? אובססיה והתמכרות נשמעות לנו לפעמים כקשורות מעט אחת לשניה, גם ההתמכרות וגם התנהגות אובססיבית הם פעולות בלתי נשלטות

קרא עוד »

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן