חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
קמפוס חווה טיפולית רטורנו

טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות

מה זו התמכרות? כמה סוגי התמכרויות יש?

התמכרות היא שימוש כפייתי של אדם בפעולה מסויימת בצורה שפוגעת לו בתפקוד התקין ובחיי היום יום. יש אין ספור דברים שאנשים מתמכרים להם אבל ניתן לחלק את כל נושא ההתמכרויות לשני סוגים עיקריים עם הבדל ביניהם. אין התמכרות "קלה" אין התמכרות בלי סימנים פיזיים, בכל התמכרות גם למשהו שנשמע לפעמים קליל, עלול המכור לסבול מתסמיני גמילה קשים, אבל עדיין ניתן לחלק את ההתמכרות לשני סוגים.

סוג התמכרות הראשון הוא התמכרות פיזיולוגית

התמכרות פיזיולוגית, היא התמכרות של המח למולקולה מסויימת שאדם צורך, מולקולה הגורמת למח להפריש קולטנים שסופו של דבר זקוקים להמשך קבלת המולקולה. 

בעברית מה זה אומר?

בגדול בלי להכנס לעוד מונחים רפואיים, המח זקוק לחומר בצורה נואשת! אם הוא לא יקבל את החומר לו הוא מכור, הגוף יכנס ל"טריז" ולהשפעות רפואיות חמורות! לאדם שמכור פיזית, אין אפשרות להגמל בלי ליווי רפואי! בתהליך גמילה מסמים במידת הצורך המכור יקבל במרשם תרופות מרופא או פסיכיאטר להקלת התסמינים.
גמילה פיזיולוגית היא תהליך קשה וכואב אבל נדרש על מנת לשוב לחיים תקינים!

סוג ההתמכרות השני הוא התמכרות נפשית

בהתמכרות פסיכולוגית, קשה ככל שתיהיה, ככל הנראה היא ללא התמכרות פיזית של המח. ההתמכרות היא מצב נפשי שבו המכור זקוק נואשות לפעולה שלה הוא מכור, בניגוד להתמכרות פיזיולוגית שלה ניתן להתמכר רק לחומרים נרקוטיים, בהתמכרות פסיכולוגית ניתן להתמכר לכל פעולה שגורמת לאדם ל"תחושה טובה". זה יכול להיות הימורים, מין, אוננות, ריצוי של אדם מסוים, ריגושים, עבודה ועוד. 
מה הסימנים המעידים על התמכרות זה נושא שלם שדיברנו עליו במאמר נפרד, אבל ההתמכרות יכולה להיות להרבה מאוד דברים שמשמשים לבריחה ועוד. 

איזה סימנים ראשונים יופיעו אצל המכור?

יש שיטות לזיהוי מעמיק של התמכרויות שונות אבל יש כמה סימנים כלליים שמשותפים לכל סוגי ההתמכרות. הסימנים האלו יכולים לעזור לזהות את ההתמכרות בשלב מוקדם יחסית ולמנוע התדרדרות לתהומות עמוקים.
הסימנים הראשונים הם:

  • שינויים מוזרים במצבי רוח – אנחנו לא מדברים על אדם שקם בוקר על צד שמאל, אלא על שינויים קיצוניים! חרדה, עצבנות, לחץ ועוד.
  • הרבה שקרים לבנים – מטבע הדברים המכור בדרך כלל צריך למצוא זמן להיעלם לכל מיני מקומות, והוא צריך למצוא תירוצים להיעלמות שלו.
  • כספים שנעלמים – הרבה מההתמכרויות כרוכים בהוצאות גדולות, אם זה הימורים וסמים קשים שיכולים להגיע לאלפי שקלים ביום, ואם זה "רק" אלכוהול שעלול להגיע למאות שקלים ביום. בכל אופן מדובר בלא מעט כסף.
  • דיכאון קיצוני –  ההתמכרות מלווה בתופעה של ריגוש בזמן המעשה וחרטה נוקבת לאחריו מה שגורם למכור לחוש רע עם עצמו ולהיות בדיכאון.

יש עוד הרבה סימנים שעלולים לתת כיוון, חשוב לשים לב ובמידה וחושדים ניתן ליצור קשר ונעזור בזיהוי ודרך פניה למכור שעלול להיות בהכחשה.

מה הוא טיפול בהמתמכרויות? איך עושים גמילה מהתמכרות?

כאן זה כבר משתנה לכמה וכמה דרכים שונות, דרכי הטיפול שונות ונקבעות לפי גיל המטופל, רגישות העניין, רמת ההתמכרות ועוד. לא דומה גמילה לצעירים שכוללת תוכנית לימודים כולל בגרויות, בית ספר ועוד, לבין גמילה לאנשים בוגרים.
לפעמים יש צורך בגמילה באישפוזית לתקופת מה ולפעמים מספיק להפנות לגמילה אמבולטורית, במיוחד בגמילה מהימורים שלפעמים מדובר בהתמכרות קלה יותר.

איך נעשית הגמילה בפועל?

המילה גמילה נשמעת הרבה פעמים מאוד מפחידה, אשפוז! התמכרות! סמים! נשמע מפחיד מאוד, אבל בפועל התהליך הרבה פחות מפחיד ממה שנשמע!
רטורנו הוא אחד המקומות הפסטורליים ביותר שתראו!רטורנו בין שלל עצים יפים בהרי ירושלים.
הטיפול נעשה על ידי צוות מטפלים מסור שחלק גדול ממנו בעצמו בוגר של המכון. הכל נעשה בהמון אהבה ונתינה במיוחד ברגעים הקשים.

גמילה מהתמכרויות ברטורנו הוא תהליך מיוחד שנעשה ביד מכוון של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

כמה זמן לוקח תהליך גמילה מהתמכרויות?

זמן הגמילה משתנה מסוג התמכרות אחת לאחרת, בקהילת הצעירים מדובר בבית ספר לכל דבר שכולל לימודי בגרויות, לימוד מקצועי, לימודי רכיבה ועוד. בתוכנית המפגשים זה משתנה מאדם לאדם ותלוי בו ובקצב ההתקדמות שלו. לכל אחד נבנית תוכנית אישית שמתאימה רק לו ותעזור לו לשקם את חייו ולחזור לחיים תקינים.
המשפט: "חנוך לנער על פי דרכו, גם כי יזקין לא יסור ממנו" מלווה אותנו בכל התהליך.

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070

פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן