חיפוש
Close this search box.

טיפול בעזרת בעלי חיים

טיפול באמצעות בעלי חיים

הקשר המיוחד בין בני אדם לבעלי חיים תורם לתחומים רבים וניתן להיעזר בו לשיפור יכולות חברתיות, לימודיות, גופניות ולעזרה במצבים רבים של קשיים רגשיים ונפשיים. הקשר עם בעלי חיים מסייע בתהליכי שיקום, חיזוק הדימוי העצמי, העצמה, שיפור היכולת ללקיחת אחריות ועיבוד תכנים רגשיים טעונים וחוויות טראומטיות. בזכות יתרונות ייחודיים אלו, התחום של טיפול  בעזרת בעלי-חיים נכנס בשנים האחרונות ליותר ויותר מוסדות חינוכיים וטיפוליים בארץ ובעולם.

טיפול בעזרת בעלי חיים
טיפול בעזרת בעלי חיים

הרבה מהאסירים היו בעבר ילדים שסבלו מאלימות וגם נקטו בגישה אלימה כלפי בעלי חיים. חלקם עברו חוויות קשות של ניצול וחוו מגע לא תקין – מה שהפך אותם לנערים ובוגרים שעלולים לפגוע בבני אדם ובבעלי חיים ומתקשים ליצור קשרים אמפתיים ולהביא חלקים פגיעים , רוך ודאגה לזולת.

 

הקשר עם בעלי חיים מעניק הזדמנויות רבות לאנשים אלו להתחבר ולבטא חמלה, אמפתיה ואכפתיות כלפי האחר. כמו כן הוא מאפשר להם לבטא את החלקים המייטיבים בתוכם, וללמוד דרך אחרת לקשר בריא שבהמשך יקרין על יכולתם להתייחס באופן תקין לילדיהם ושאר בני משפחה וחברים.

 

הנסיון המצטבר במקומות שונים בארץ ובעולם, מלמד על כך שלקשר בין בני נוער בסיכון, אסירים ומכורים, לבעלי חיים – יש יתרונות שיקומיים וטיפוליים רבים. לקשר הזה יש ערך מוסף חשוב כאשר הם שותפים פעילים באחריות יומיומית על הטיפול בפינת-חי. פינות חי כאלו הוקמו ופועלות בהצלחה רבה במרכזי גמילה, בבתי סוהר, בפנימיות לנוער ובקהילות טיפוליות למכורים ברחבי הארץ.

 

על מנת להפיק את הפוטנציאל המקסימאלי מפינות חי אלו במישור השיקומי, הרגשי והחינוכי – חשוב להכשיר את קציני החינוך בבתי הסוהר ולהעניק להם הכשרה וידע בתחום הסיוע בעזרת בעלי חיים.

 

כמו כן: יש חשיבות רבה לכך שהם ירכשו ידע על בעלי החיים עצמם, אופן הגידול והאחזקה שלהם, איך לדאוג לרווחתם והתנהגותם – על מנת שבעלי חיים אלו יתאימו לטיפול ולא יפגעו או ייפגעו.

על הסדנה

קורס ייחודי זה מעניק הכשרה בריכוז וניהול פינות חי, ובעבודה שיקומית והדרכה בעזרת בעלי חיים, עם נוער בסיכון ואסירים.

הקורס מקנה ידע על גידול וטיפול בבעלי חיים הנפוצים בעבודה שיקומית וטיפולית ומיומנויות למפגשים מונחים בעזרת בעלי חיים עם קבוצות נוער ובוגרים. כל זאת בתוספת ייחודית של ידע ייחודי מתחום השיקום של נוער בסיכון וטיפול בהתמכרויות בשיטת "רטורנו".

הקורס יתקיים במרכז לטיפול בעזרת בעלי חיים בקהילה לגמילה מהתמכרויות "רטורנו" שליד בית שמש, ויכלול התנסות ישירה במפגש עם מגוון בעלי חיים, לימוד דרכי הטיפול בהם, טכניקות להיעזרות בבעלי חיים ובמרחב פינת החי למטרות שיקומיות, חינוכיות ורגשיות, הרצאות וסרטי הדגמה.

היקף הקורס:

6 מפגשים בני 5 שעות הוראה. סה"כ 30 ש"ש

נושאי הלימוד:

1) הכרת הביולוגיה, אורחות החיים ובית הגידול של בעלי חיים בפינת החי

2) שיקולים בהקמה והחזקה של פניות חי

3) היבטים וטרינריים בטיפול בפינות חי

4) פינת החי כמרחב להחלמה: קשר בין אנשים לחיות ותרומתו לתהליכי שיקום וסיוע במגוון גילאים ואוכלוסיות.

5) טכניקות שונות לשיקום, חינוך, העשרה וסיוע בעזרת בעלי חיים

סגל המרצים –

ד"ר מיכל מוטרו: זאולוגית, מנהלת לשעבר של המסלול לטיפול בעזרת בעלי חיים במכללת דויד ילין, אשת חינוך בעלת ניסיון רב מאוד בהקמה וניהול של פינות חי ובעבודה עם ילדים ונוער בשילוב בעלי חיים.

אפרת מעיין: בעלת תואר שני, פסיכולוגית קלינית ומטפלת בעזרת בעלי חיים, מוותיקות העוסקות בתחום בארץ, מרצה במכללת דויד ילין ומנהלת המרכז לטיפול בעזרת בעלי חיים ברטורנו. בעלת ניסיון רב בהקמה וניהול פינות חי טיפוליות במוסדות שונים, ובטיפול בנוער בסיכון ובמכורים – אסירים לשעבר בתהליך שיקום.

 

הרב איתן אקשטיין: מנכ"ל קהילת רטורנו, בעל תואר בעבודה סוציאלית, מדריך מוסמך לרכיבה

 

וד"ר רויטל הררי: רופאה וטרינרית המומחית גם בבעלי כנף, זוחלים וחיות אקזוטיות.

מאמרים נוספים
התמכרות
האם התמכרות קורית רק לבעלי מעמד סוציו אקונומי נמוך? בוא נבדוק את הנתונים.

הנחת יסוד נפוצה גורסת כי התמכרות לסמים, אלכוהול, הימורים ועוד, היא נחלתם של אנשים ממעמד סוציואקונומי נמוך. דימוי זה, המוטמע בחברה, גורם לאנשים רבים להאמין כי הם "חסינים" מפני התמכרות,

קרא עוד »

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן