רק ביחד זה עובד – יצירת סביבה תומכת למטופל בתהליך גמילה
גמילה מהתמכרויות - רק ביחד זה עובד

סביבה חברתית עוטפת ותומכת היא חשובה ונחוצה עבור כל אדם, אך היא קריטית בצורה משמעותית הרבה יותר בחייו של מטופל העובר תהליך של גמילה מהתמכרות.

מדוע הסביבה חשובה כל כך, ואיך בונים רשת חברתית חזקה ותומכת? ננסה להסביר זאת במאמר שלפניכם:

יצירת סביבה תומכת

אחד המרכיבים החשובים ביותר בטיפול בהתמכרות היא שינוי ובנייה מחדש של הרשת החברתית העוטפת את המטופל, סביבתו הקרובה והרחוקה. בנייה זו תיעשה על ידי המטופל, תוך תמיכה וייעוץ צמודים מצד הצוות המטפל, שיסייע לבניית סביבה שכזו במקרה הצורך.

סביבה תומכת וחזקה תשמר את תהליך ההחלמה ותדחוף אותו קדימה, בעוד מעגל חברתי שאינו תומך ומסייע עלול להוביל לנסיגה בתהליך, עד לנפילה של ממש והתחלת תהליך ההחלמה מחדש. כיצד יוצרים סביבה תומכת?

הדבר מתחיל כבר בתחילת הליך הטיפול, כאשר המטופל מצטרף למרכז טיפולי, קהילה טיפולית או כל קבוצת טיפול והחלמה אחרת, ובכך מתחזק הרצון לא להסתפק בגמילה, אלא גם לשינוי הרשת החברתית שלעיתים אף גרמה להתמכרות. הסביבה הופכת מ"חברים לשימוש" ל"חברים להחלמה". ליכולת להזדהות עם חוויותיהם של הסובבים אותי ולהיות עם אנשים הדומים לי בתהליך יש חשיבות מכרעת בהליך הטיפולי. הסביבה אף תעניק תחושת שייכות והזדהות, ותיצור מרחב בטוח לגיבוש היכולות והמשאבים עבור שינוי משמעותי שיחזיק מעמד לאורך זמן. סביבה שכזו תזניק את הטיפול קדימה ותהווה "רשת ביטחון" הכרחית.

מהי החשיבות בסביבה תומכת?

השינוי בזהות מ"מכור" ל"מחלים" קלה לאין שיעור כאשר המטופל נמצא בסביבה המעודדת את הליך ההחלמה. כמו כן, כאשר האדם מצליח לשמור לאורך זמן על רשת חברתית תומכת ואף להרחיב את מעגליו החברתיים החיוביים – מתרחבות היכולת להתמודד בהצלחה עם מצבי משבר קשים והיכולת להתפתחות אישית משמעותית. רווח נוסף ממעגלים חברתיים עמוקים הוא יצירת הבסיס לבניית קבוצות השתייכות חדשות לאחר השינוי באישיות שנגרם בתהליך ההחלמה.

הרשת החברתית שנבנתה תועיל במיוחד ביום שלאחר סיום הטיפול, כשהאדם למעשה עוזב את המעגל החברתי – קבוצת התמיכה – של המרכז או הקבוצה הטיפולית, רשת חברתית שהייתה משמעותית מאוד עבורו במהלך ההחלמה. ככל שלאדם יהיו רשתות חברתיות רבות יותר הוא יכול להיפטר מזהותו כ"מכור" וליצור זהות אחרת, מתאימה, עבורו.

מאמרים נוספים
קנאביס
קנאביס: כל השאלות שרציתם לשאול

תעשו רגע ניסוי. צאו מהמסך, תעברו לשורת החיפוש ותכתבו "האם קנאביס". מיד יקפצו לכם מלא אפשרויות להשלמה אוטומטית, ולא משנה על מה תלחצו – תקבלו שפע של מידע, שרובו שגוי לחלוטין וממומן על ידי חברות למכירת קנאביס, שהמטרה שלהן היא שתצרכו כמה שיותר קנאביס.

אחרי שראינו עד כמה התחום פרוץ ומלא במידע שקרי ומוטעה, החלטנו לכתוב לכם מאמר מקצועי שבו נרכז את התשובות לכל השאלות הנפוצות בנוגע לקנאביס. לא תמצאו כאן ייעוץ רפואי או משפטי, אבל כן תמצאו מידע מסודר ומונגש מ'רטורנו', עמותה ללא מטרות רווח, שיעשה לכם קצת סדר בבלגן:

קרא עוד »
דתיים מכורים
איך אדם דתי יכול ליפול להתמכרות?

בקרב המחנכים וההורים בציבור הדתי והחרדי יש מן תחושה עמומה ש"אצלינו זה לא קורה". הילדים ובני הנוער שלנו לא חשופים לזוועות העולם אליהם חשופים בני נוער בגיל זהה בציבור הכללי, ולכן אין סיבה שהם יפלו להתמכרויות כבני נוער או כמבוגרים.

זה לא נכון, עובדתית. אלינו ב'רטורנו' מגיעים מטופלים רבים מהמגזרים הדתי והחרדי, הסובלים ממגוון רחב של התמכרויות שונות. אז איך אדם שמאמין באלוקים יכול להתדרדר להתמכרויות קשות שנוגדות את ההלכה בכל צורה? האם דתיים חשופים יותר או פחות להתמכרויות? לשאלות אלו ננסה להשיב במאמר הבא:

קרא עוד »
פיתוח מודעות למיניות בריאה
פיתוח מודעות למיניות בריאה

מיניות היא חלק חשוב מחיי האדם, אך לרוב היא מוקפת בתפיסות מוטעות ובסטיגמות שמביאות לפחד מיצירת שיח על הנושא. פיתוח מודעות למיניות בריאה הוא חיוני עבור אנשים בכל הגילים, כדי שיוכלו לייצר מערכות יחסים חיוביות ובריאות ולהישמר מפגיעות, פיתוח התמכרויות וסבל מתמשך.

קרא עוד »
סביבה חברתית עוטפת ותומכת היא חשובה ונחוצה עבור כל אדם, אך היא קריטית בצורה משמעותית הרבה יותר בחייו של מטופל העובר תהליך של החלמה מהתמכרות. מדוע הסביבה חשובה כל כך, ואיך בונים רשת חברתית חזקה ותומכת? ננסה להסביר זאת במאמר שלפניכם:

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org
טלפון: 053-3773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן