רק ביחד זה עובד – יצירת סביבה תומכת למטופל בתהליך גמילה

גמילה מהתמכרויות - רק ביחד זה עובד

סביבה חברתית עוטפת ותומכת היא חשובה ונחוצה עבור כל אדם, אך היא קריטית בצורה משמעותית הרבה יותר בחייו של מטופל העובר תהליך של גמילה מהתמכרות.

מדוע הסביבה חשובה כל כך, ואיך בונים רשת חברתית חזקה ותומכת? ננסה להסביר זאת במאמר שלפניכם:

יצירת סביבה תומכת

אחד המרכיבים החשובים ביותר בטיפול בהתמכרות היא שינוי ובנייה מחדש של הרשת החברתית העוטפת את המטופל, סביבתו הקרובה והרחוקה. בנייה זו תיעשה על ידי המטופל, תוך תמיכה וייעוץ צמודים מצד הצוות המטפל, שיסייע לבניית סביבה שכזו במקרה הצורך.

סביבה תומכת וחזקה תשמר את תהליך ההחלמה ותדחוף אותו קדימה, בעוד מעגל חברתי שאינו תומך ומסייע עלול להוביל לנסיגה בתהליך, עד לנפילה של ממש והתחלת תהליך ההחלמה מחדש. כיצד יוצרים סביבה תומכת?

הדבר מתחיל כבר בתחילת הליך הטיפול, כאשר המטופל מצטרף למרכז טיפולי, קהילה טיפולית או כל קבוצת טיפול והחלמה אחרת, ובכך מתחזק הרצון לא להסתפק בגמילה, אלא גם לשינוי הרשת החברתית שלעיתים אף גרמה להתמכרות. הסביבה הופכת מ"חברים לשימוש" ל"חברים להחלמה". ליכולת להזדהות עם חוויותיהם של הסובבים אותי ולהיות עם אנשים הדומים לי בתהליך יש חשיבות מכרעת בהליך הטיפולי. הסביבה אף תעניק תחושת שייכות והזדהות, ותיצור מרחב בטוח לגיבוש היכולות והמשאבים עבור שינוי משמעותי שיחזיק מעמד לאורך זמן. סביבה שכזו תזניק את הטיפול קדימה ותהווה "רשת ביטחון" הכרחית.

מהי החשיבות בסביבה תומכת?

השינוי בזהות מ"מכור" ל"מחלים" קלה לאין שיעור כאשר המטופל נמצא בסביבה המעודדת את הליך ההחלמה. כמו כן, כאשר האדם מצליח לשמור לאורך זמן על רשת חברתית תומכת ואף להרחיב את מעגליו החברתיים החיוביים – מתרחבות היכולת להתמודד בהצלחה עם מצבי משבר קשים והיכולת להתפתחות אישית משמעותית. רווח נוסף ממעגלים חברתיים עמוקים הוא יצירת הבסיס לבניית קבוצות השתייכות חדשות לאחר השינוי באישיות שנגרם בתהליך ההחלמה.

הרשת החברתית שנבנתה תועיל במיוחד ביום שלאחר סיום הטיפול, כשהאדם למעשה עוזב את המעגל החברתי – קבוצת התמיכה – של המרכז או הקבוצה הטיפולית, רשת חברתית שהייתה משמעותית מאוד עבורו במהלך ההחלמה. ככל שלאדם יהיו רשתות חברתיות רבות יותר הוא יכול להיפטר מזהותו כ"מכור" וליצור זהות אחרת, מתאימה, עבורו.

מאמרים נוספים
מרכז יום לטיפול בהתמכרויות
מה זה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות?

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות הוא מתקן מיוחד שנועד לספק טיפול ותמיכה מקיפים לאנשים הנאבקים בהתמכרויות שונות. בניגוד לאשפוזית, מרכזי יום אינם דורשים מהמטופלים להתגורר במתקן. במקום זאת, המכורים משתתפים במפגשי טיפול במהלך היום וחוזרים לבתיהם בערב. האם זה מתאים לכם? בואו נבדוק:

קרא עוד »
גמילה מאלכוהול
המדריך הלא-מקוצר לגמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול היא נושא קשה ומאתגר המשפיע על מיליוני אנשים ומשפחות ברחבי העולם. למרבה המזל, יש תקווה ועזרה זמינה באמצעות תוכניות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול. במדריך מקיף זה נתעמק בעולם הגמילה מאלכוהול, נחקור במה תהליך גמילה זה כרוך, נבין למה חיוני להיגמל מאלכוהול ונלמד כיצד לנווט את המסע להחלמה:

קרא עוד »
כמה עולה גמילה מסמים
כמה עולה גמילה מסמים והאם עדיף מרכז גמילה פרטי?

כמה עולה גמילה מסמים? מה ההבדל בין מרכז גמילה פרטי למרכז גמילה ממשלתי? האם מרכז גמילה פרטי הוא טוב יותר? מה זה אשפוזית? מה זה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות?

אם פעם שאלתם את עצמכם את השאלות האלו – אתם לא לבד; אלו שאלות שאנחנו, במכון גמילה 'רטורנו' מקבלים על בסיס יומי, ולכן החלטנו שצריך לענות על כל השאלות האלו במרוכז, כאן. אז…

קרא עוד »
סביבה חברתית עוטפת ותומכת היא חשובה ונחוצה עבור כל אדם, אך היא קריטית בצורה משמעותית הרבה יותר בחייו של מטופל העובר תהליך של החלמה מהתמכרות. מדוע הסביבה חשובה כל כך, ואיך בונים רשת חברתית חזקה ותומכת? ננסה להסביר זאת במאמר שלפניכם:

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן