איך מחלימים מהתמכרות?
איך מחלימים מהתמכרות

התמכרות היא לא מצב רוח או בעיה קלה. התמכרות היא מחלה קשה וכרונית, הפוגעת במכור ובמשפחתו, בכל תחומי החיים השונים. בעבר דיברנו על מה הן ההשלכות של התמכרות ופה נדבר על נושא חשוב נוסף.

ברטורנו מרכז גמילה בבית שמש פיתחנו מודל החלמה לגמילה מהתמכרויות הכולל מספר שלבים, המסייע לכל מכור להילחם בהתמכרות ולהביס אותה, בכוחות משותפים. חלק מהמודל נציג כאן לפניכם:

מודל ההחלמה

מודל ההחלמה של רטורנו כולל במרכזו עיקרון אחד: אין אדם אבוד. המודל רואה בכל אדם את האפשרות להתמודד עם בעיות שונות – התמכרות, במקרה שלנו – ולהחלים מהן. החלמה לא קורית לבד בדרך קסם, אלא היא תהליך של פיתוח מספר מאפיינים בחייו של כל אדם, שבאמצעותם הוא יכול להתייחס לעצמו בצורה חיובית, וכתוצאה מכך – להתמודד בהצלחה עם מחלת ההתמכרות ועם ההשלכות הקשות שלה עליו ועל סביבתו.

טיפול בגישת ההחלמה

גישה זו של המודל קוראת להעצים ולהרחיב את כל אותן הנקודות שבהן ירגיש האדם כי הוא יכול לנצל לשינוי עצמו לטובת החברה, ולתפוס את עצמו בצורה חיובית ושלמה יותר. טיפול בהתמכרויות במודל זה כולל 6 מאפיינים המנוצלים לחיזוקו והחלמתו של האדם, שימור ההתקדמות הקיימת ופריצה קדימה:

1. תקווה: הדבר הכי חשוב שיש לשאוף אליו הוא תקווה. יש אור בקצה המנהרה, יש לאן לשאוף, וניתן לנהל חיים מקסימים ומאושרים גם ללא השפעת חומרים שונים.

2. ניתוח עצמי: במהלך הטיפול האדם צריך לבנות מרחב אישי המאפשר לו לנתח את האישיות שלו ולהבין אותה בצורה רגועה, תוך שילוב של רוחניות ותחומי עניין נוספים.

3. בסיס בטוח: כפי שיורחב בהמשך, על האדם להיות מודע כי לצורך ההחלמה עליו לקבל ולייצר מעטפת שתספק לו את הצרכים הבסיסיים, כגון דיור, מזון, חופש כלכלי ועוד.

4. מערכות יחסים חיוביות: לצורך הצלחת הטיפול על האדם להתרחק ממערכות יחסים מזיקות ושליליות, ולשמור על סביבה תומכת ומאפשרת. במהלך הטיפול על האדם לבנות מערכות יחסים תומכות שיסייעו לו להצליח גם לאחר הטיפול.

5. אסטרטגיית התמודדות: לאחר שבמהלך הטיפול לומד המכור להכיר את נקודות התורפה שלו, מוענק לו גם סט כלים שיסייע לו בעתיד להתמודד עם אותן נקודות תורפה. הדבר כולל לימוד יסודי של הדרכים בהן ניתן לסייע לאדם וכן קבלת היכולת לזהות מתי מתעוררות אותן נקודות תורפה, איך מתמודדים איתן, ובמקרה הצורך – גם מתי ולמי פונים לסיוע חיצוני.

6. משמעות: על מנת לשמור על התקדמות הטיפול על האדם למצוא את הדבר שמעניק לו משמעות בחיים. תחושת המשמעות היא שונה מאדם לאדם; ישנם כאלו שיתמקדו בסיוע לאחרים לעבור את מה שהם עברו, ישנם שישקיעו את זמנם בעבודה או בהתנדבות, ישנם שיעסקו בפעילות רוחנית, וכן הלאה.

מאמרים נוספים
קנאביס
קנאביס: כל השאלות שרציתם לשאול

תעשו רגע ניסוי. צאו מהמסך, תעברו לשורת החיפוש ותכתבו "האם קנאביס". מיד יקפצו לכם מלא אפשרויות להשלמה אוטומטית, ולא משנה על מה תלחצו – תקבלו שפע של מידע, שרובו שגוי לחלוטין וממומן על ידי חברות למכירת קנאביס, שהמטרה שלהן היא שתצרכו כמה שיותר קנאביס.

אחרי שראינו עד כמה התחום פרוץ ומלא במידע שקרי ומוטעה, החלטנו לכתוב לכם מאמר מקצועי שבו נרכז את התשובות לכל השאלות הנפוצות בנוגע לקנאביס. לא תמצאו כאן ייעוץ רפואי או משפטי, אבל כן תמצאו מידע מסודר ומונגש מ'רטורנו', עמותה ללא מטרות רווח, שיעשה לכם קצת סדר בבלגן:

קרא עוד »
דתיים מכורים
איך אדם דתי יכול ליפול להתמכרות?

בקרב המחנכים וההורים בציבור הדתי והחרדי יש מן תחושה עמומה ש"אצלינו זה לא קורה". הילדים ובני הנוער שלנו לא חשופים לזוועות העולם אליהם חשופים בני נוער בגיל זהה בציבור הכללי, ולכן אין סיבה שהם יפלו להתמכרויות כבני נוער או כמבוגרים.

זה לא נכון, עובדתית. אלינו ב'רטורנו' מגיעים מטופלים רבים מהמגזרים הדתי והחרדי, הסובלים ממגוון רחב של התמכרויות שונות. אז איך אדם שמאמין באלוקים יכול להתדרדר להתמכרויות קשות שנוגדות את ההלכה בכל צורה? האם דתיים חשופים יותר או פחות להתמכרויות? לשאלות אלו ננסה להשיב במאמר הבא:

קרא עוד »
פיתוח מודעות למיניות בריאה
פיתוח מודעות למיניות בריאה

מיניות היא חלק חשוב מחיי האדם, אך לרוב היא מוקפת בתפיסות מוטעות ובסטיגמות שמביאות לפחד מיצירת שיח על הנושא. פיתוח מודעות למיניות בריאה הוא חיוני עבור אנשים בכל הגילים, כדי שיוכלו לייצר מערכות יחסים חיוביות ובריאות ולהישמר מפגיעות, פיתוח התמכרויות וסבל מתמשך.

קרא עוד »

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org
טלפון: 053-3773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן