איך מחלימים מהתמכרות?

איך מחלימים מהתמכרות

התמכרות היא לא מצב רוח או בעיה קלה. התמכרות היא מחלה קשה וכרונית, הפוגעת במכור ובמשפחתו, בכל תחומי החיים השונים. בעבר דיברנו על מה הן ההשלכות של התמכרות ופה נדבר על נושא חשוב נוסף.

ברטורנו מרכז גמילה בבית שמש פיתחנו מודל החלמה לגמילה מהתמכרויות הכולל מספר שלבים, המסייע לכל מכור להילחם בהתמכרות ולהביס אותה, בכוחות משותפים. חלק מהמודל נציג כאן לפניכם:

מודל ההחלמה

מודל ההחלמה של רטורנו כולל במרכזו עיקרון אחד: אין אדם אבוד. המודל רואה בכל אדם את האפשרות להתמודד עם בעיות שונות – התמכרות, במקרה שלנו – ולהחלים מהן. החלמה לא קורית לבד בדרך קסם, אלא היא תהליך של פיתוח מספר מאפיינים בחייו של כל אדם, שבאמצעותם הוא יכול להתייחס לעצמו בצורה חיובית, וכתוצאה מכך – להתמודד בהצלחה עם מחלת ההתמכרות ועם ההשלכות הקשות שלה עליו ועל סביבתו.

טיפול בגישת ההחלמה

גישה זו של המודל קוראת להעצים ולהרחיב את כל אותן הנקודות שבהן ירגיש האדם כי הוא יכול לנצל לשינוי עצמו לטובת החברה, ולתפוס את עצמו בצורה חיובית ושלמה יותר. טיפול בהתמכרויות במודל זה כולל 6 מאפיינים המנוצלים לחיזוקו והחלמתו של האדם, שימור ההתקדמות הקיימת ופריצה קדימה:

1. תקווה: הדבר הכי חשוב שיש לשאוף אליו הוא תקווה. יש אור בקצה המנהרה, יש לאן לשאוף, וניתן לנהל חיים מקסימים ומאושרים גם ללא השפעת חומרים שונים.

2. ניתוח עצמי: במהלך הטיפול האדם צריך לבנות מרחב אישי המאפשר לו לנתח את האישיות שלו ולהבין אותה בצורה רגועה, תוך שילוב של רוחניות ותחומי עניין נוספים.

3. בסיס בטוח: כפי שיורחב בהמשך, על האדם להיות מודע כי לצורך ההחלמה עליו לקבל ולייצר מעטפת שתספק לו את הצרכים הבסיסיים, כגון דיור, מזון, חופש כלכלי ועוד.

4. מערכות יחסים חיוביות: לצורך הצלחת הטיפול על האדם להתרחק ממערכות יחסים מזיקות ושליליות, ולשמור על סביבה תומכת ומאפשרת. במהלך הטיפול על האדם לבנות מערכות יחסים תומכות שיסייעו לו להצליח גם לאחר הטיפול.

5. אסטרטגיית התמודדות: לאחר שבמהלך הטיפול לומד המכור להכיר את נקודות התורפה שלו, מוענק לו גם סט כלים שיסייע לו בעתיד להתמודד עם אותן נקודות תורפה. הדבר כולל לימוד יסודי של הדרכים בהן ניתן לסייע לאדם וכן קבלת היכולת לזהות מתי מתעוררות אותן נקודות תורפה, איך מתמודדים איתן, ובמקרה הצורך – גם מתי ולמי פונים לסיוע חיצוני.

6. משמעות: על מנת לשמור על התקדמות הטיפול על האדם למצוא את הדבר שמעניק לו משמעות בחיים. תחושת המשמעות היא שונה מאדם לאדם; ישנם כאלו שיתמקדו בסיוע לאחרים לעבור את מה שהם עברו, ישנם שישקיעו את זמנם בעבודה או בהתנדבות, ישנם שיעסקו בפעילות רוחנית, וכן הלאה.

מאמרים נוספים
מרכז יום לטיפול בהתמכרויות
מה זה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות?

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות הוא מתקן מיוחד שנועד לספק טיפול ותמיכה מקיפים לאנשים הנאבקים בהתמכרויות שונות. בניגוד לאשפוזית, מרכזי יום אינם דורשים מהמטופלים להתגורר במתקן. במקום זאת, המכורים משתתפים במפגשי טיפול במהלך היום וחוזרים לבתיהם בערב. האם זה מתאים לכם? בואו נבדוק:

קרא עוד »
גמילה מאלכוהול
המדריך הלא-מקוצר לגמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול היא נושא קשה ומאתגר המשפיע על מיליוני אנשים ומשפחות ברחבי העולם. למרבה המזל, יש תקווה ועזרה זמינה באמצעות תוכניות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול. במדריך מקיף זה נתעמק בעולם הגמילה מאלכוהול, נחקור במה תהליך גמילה זה כרוך, נבין למה חיוני להיגמל מאלכוהול ונלמד כיצד לנווט את המסע להחלמה:

קרא עוד »
כמה עולה גמילה מסמים
כמה עולה גמילה מסמים והאם עדיף מרכז גמילה פרטי?

כמה עולה גמילה מסמים? מה ההבדל בין מרכז גמילה פרטי למרכז גמילה ממשלתי? האם מרכז גמילה פרטי הוא טוב יותר? מה זה אשפוזית? מה זה מרכז יום לטיפול בהתמכרויות?

אם פעם שאלתם את עצמכם את השאלות האלו – אתם לא לבד; אלו שאלות שאנחנו, במכון גמילה 'רטורנו' מקבלים על בסיס יומי, ולכן החלטנו שצריך לענות על כל השאלות האלו במרוכז, כאן. אז…

קרא עוד »

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן