חיפוש
Close this search box.

איך מחלימים מהתמכרות?

איך מחלימים מהתמכרות

התמכרות היא לא מצב רוח או בעיה קלה. התמכרות היא מחלה קשה וכרונית, הפוגעת במכור ובמשפחתו, בכל תחומי החיים השונים. בעבר דיברנו על מה הן ההשלכות של התמכרות ופה נדבר על נושא חשוב נוסף.

ברטורנו מרכז גמילה בבית שמש פיתחנו מודל החלמה לגמילה מהתמכרויות הכולל מספר שלבים, המסייע לכל מכור להילחם בהתמכרות ולהביס אותה, בכוחות משותפים. חלק מהמודל נציג כאן לפניכם:

מודל ההחלמה

מודל ההחלמה של רטורנו כולל במרכזו עיקרון אחד: אין אדם אבוד. המודל רואה בכל אדם את האפשרות להתמודד עם בעיות שונות – התמכרות, במקרה שלנו – ולהחלים מהן. החלמה לא קורית לבד בדרך קסם, אלא היא תהליך של פיתוח מספר מאפיינים בחייו של כל אדם, שבאמצעותם הוא יכול להתייחס לעצמו בצורה חיובית, וכתוצאה מכך – להתמודד בהצלחה עם מחלת ההתמכרות ועם ההשלכות הקשות שלה עליו ועל סביבתו.

טיפול בגישת ההחלמה

גישה זו של המודל קוראת להעצים ולהרחיב את כל אותן הנקודות שבהן ירגיש האדם כי הוא יכול לנצל לשינוי עצמו לטובת החברה, ולתפוס את עצמו בצורה חיובית ושלמה יותר. טיפול בהתמכרויות במודל זה כולל 6 מאפיינים המנוצלים לחיזוקו והחלמתו של האדם, שימור ההתקדמות הקיימת ופריצה קדימה:

1. תקווה: הדבר הכי חשוב שיש לשאוף אליו הוא תקווה. יש אור בקצה המנהרה, יש לאן לשאוף, וניתן לנהל חיים מקסימים ומאושרים גם ללא השפעת חומרים שונים.

2. ניתוח עצמי: במהלך הטיפול האדם צריך לבנות מרחב אישי המאפשר לו לנתח את האישיות שלו ולהבין אותה בצורה רגועה, תוך שילוב של רוחניות ותחומי עניין נוספים.

3. בסיס בטוח: כפי שיורחב בהמשך, על האדם להיות מודע כי לצורך ההחלמה עליו לקבל ולייצר מעטפת שתספק לו את הצרכים הבסיסיים, כגון דיור, מזון, חופש כלכלי ועוד.

4. מערכות יחסים חיוביות: לצורך הצלחת הטיפול על האדם להתרחק ממערכות יחסים מזיקות ושליליות, ולשמור על סביבה תומכת ומאפשרת. במהלך הטיפול על האדם לבנות מערכות יחסים תומכות שיסייעו לו להצליח גם לאחר הטיפול.

5. אסטרטגיית התמודדות: לאחר שבמהלך הטיפול לומד המכור להכיר את נקודות התורפה שלו, מוענק לו גם סט כלים שיסייע לו בעתיד להתמודד עם אותן נקודות תורפה. הדבר כולל לימוד יסודי של הדרכים בהן ניתן לסייע לאדם וכן קבלת היכולת לזהות מתי מתעוררות אותן נקודות תורפה, איך מתמודדים איתן, ובמקרה הצורך – גם מתי ולמי פונים לסיוע חיצוני.

6. משמעות: על מנת לשמור על התקדמות הטיפול על האדם למצוא את הדבר שמעניק לו משמעות בחיים. תחושת המשמעות היא שונה מאדם לאדם; ישנם כאלו שיתמקדו בסיוע לאחרים לעבור את מה שהם עברו, ישנם שישקיעו את זמנם בעבודה או בהתנדבות, ישנם שיעסקו בפעילות רוחנית, וכן הלאה.

מאמרים נוספים
התמכרות לאלכוהול
הסכנה שבהתמכרות לאלכוהול

כולנו יודעים לצטט את המשפט "יין ישמח לבב אנוש". אלכוהול באמת מקרב לבבות, אבל הוא עלול להוביל להתמכרות לאלכוהול כאשר הוא נצרך בכמות מוגזמת.

חשוב להבין את הסכנות ההרסניות הטמונות בהתמכרות לאלכוהול, מכיוון שהיא בעלת השפעות פיזיות, נפשיות וחברתיות על המכורים ועל בני משפחותיהם.

במאמר זה נסקור את הסכנות הרב-גוניות של התמכרות לאלכוהול, ונשפוך אור על הגורמים לה, הסיכונים הבריאותיים הנלווים, ההשפעה החברתית ואפשרויות הטיפול הזמינות:

קרא עוד »
אהבה עצמית
תאהבו את עצמכם: הדרך הנכונה למלחמה בהתמכרות

התמכרות היא יריבה קשוחה ומאתגרת שמשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. החלמה מהתמכרות היא מסע שנפתח בדרך כלל עם ערימות של שיפוטיות, שנאה עצמית וסערת רגשות כוללת. במאמר זה נתעמק בחשיבות האהבה העצמית בתהליך טיפול בהתמכרויות.

החלמה חייבת להגיע לא דרך שיפוטיות ושנאה עצמית, אלא דרך קבלה והכלה עצמית. גישת החמלה והאהבה העצמית חיונית להצלחת הגמילה מההתמכרות:

קרא עוד »
התמכרות להימורים
דרכי טיפול בהתמכרות להימורים

התמכרות להימורים היא הפרעה התנהגותית המאופיינת בדחף בלתי נשלט להמר, למרות ההשלכות השליליות הנלוות להתמכרות זו. התמכרות להימורים משפיעה על אנשים מכל רקע, גיל ומין, וגוררת איתה מצוקה אישית, כלכלית ורגשית.

לפני שנתחיל להתעמק בשיטות הטיפול בהתמכרות להימורים, בואו נתחיל קודם מהבסיס: מהי התמכרות להימורים? למה היא נוצרת? איך מזהים אותה? התשובות לפניכם:

קרא עוד »

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן