הדרך להחלמה עוברת בסביבה בריאה

סביבה בריאה למחלים מהתמכרות

התמכרות, מכל סוג שהיא, היא מפלצת מסוכנת וערמומית הפוגעת בעשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם. אלו שמוצאים את עצמם לכודים באחיזת ההתמכרות עומדים לרוב בפני דרך ארוכה וקשה עד להחלמה מלאה.

מרכזי גמילה מסמים כמו רטורנו אמנם ממלאים תפקיד משמעותי בתהליך ההחלמה, אך המסע לעבר פיכחון אינו מסתיים בכניסה למכון גמילה. למעשה, זו רק ההתחלה. אחד הגורמים הקריטיים ביותר שמשפיעים על הצלחתו של תהליך ההחלמה הוא הסביבה בה המחלים נמצא. יצירת סביבה בריאה ותומכת היא חיונית בדרך לגמילה, ובמאמר זה נראה מדוע:

הבנת תפקידה של הסביבה בהתמכרות

כדי להבין את החשיבות של סביבה בריאה בתהליך ההחלמה, חשוב להבין תחילה כיצד ההתמכרות והסביבה קשורים זה בזה. התמכרות אינה רק תוצאה של בחירות או חולשות אישיות של האדם; התמכרות מורכבת מגורמים גנטיים, פסיכולוגיים וסביבתיים. הסביבה שבה האדם חי ופועל יכולה להקל או לעכב את החלמתו.

 • טריגרים: עבור מחלים מהתמכרות, אנשים, מקומות או דברים מסוימים יכולים לשמש כטריגרים, ולגרום להתמכרות לצוץ מחדש.
 • מערכת תמיכה: סביבה שאינה תומכת יכולה להזיק למישהו שמנסה להתגבר על התמכרות. סביבה מעודדת שמבינה את החשיבות שבהחלמה תעשה את ההבדל.
 • מצבי לחץ: מתח הוא גורם תורם משמעותי להתמכרות, וסביבה מלחיצה או רעילה עלולה להחמיר זאת.
 • גישה לסמים: סביבה שבה יש נגישות גדולה לסמים, הכוללת מכורים 'פעילים' לסמים או לכל התמכרות אחרת, תחבל בתהליך ההחלמה.

סביבה בריאה היא חלק בלתי נפרד מהמסע להחלמה. היא מספקת מחסה מפני האתגרים והמלכודות הרבות שעלולים להוביל להישנות ההתמכרות.

תפקידם של מרכזי גמילה

מרכזי גמילה משמשים מקלט לאנשים הנאבקים בהתמכרות. הם מציעים סביבה מבוקרת ותומכת שנועדה לעזור לאנשים להשתחרר מהדפוסים ההרסניים של ההתמכרות. מתקנים אלו מצוידים באנשי מקצוע מיומנים המספקים טיפול פסיכולוגי ופיזי, ייעוץ וסיוע רפואי כדי להקל על תהליך ההחלמה.

בסביבה המבוקרת של מרכז הגמילה, המכורים לשעבר מתרחקים מההשפעות המזיקות של הסביבה השלילית בה שהו. הפרדה זו נחוצה בדרך כלל כדי לשבור את מעגל ההתמכרות, אך עם זאת, זהו רק הצעד הראשון בדרך להחלמה. האתגר האמיתי מגיע כאשר המחלימים עוזבים את מרכז הגמילה וחוזרים לעולם שבחוץ.

איך משתלבים מחדש בסביבה בריאה?

השתלבות מחדש בחברה לאחר תהליך הגמילה היא שלב משמעותי ולעתים קרובות מרתיע בתהליך ההחלמה. לסביבה החיצונית יש השפעה עמוקה על יכולתו של האדם לשמור על פיכחון.

אם סביבה זו אינה בריאה ואינה תומכת, היא עלולה לערער את כל ההתקדמות שנעשתה בגמילה. לכן, מעבר מוצלח מסביבת גמילה מבוקרת לעולם החיצון מחייב תכנון קפדני ויצירה מראש של סביבה בריאה לאחר הגמילה.

יצירת סביבה בריאה להתאוששות

אז איך נראית סביבה בריאה להחלמה ואיך בונים אותה? הנה כמה דברים שחשוב לדעת:

 1. סביבה תומכת: הקיפו את עצמכם בחברים ובבני משפחה תומכים. אנשים אלה צריכים להבין את אתגרי ההחלמה ולהיות מוכנים להציע תמיכה רגשית.
 2. הימנעות מטריגרים: זהו והימנעו מטריגרים שעלולים להוביל לחזרת ההתמכרות; שנו מעגלים חברתיים הרסניים, התרחקו ממקומות מפוקפקים ואמצו תחביבים חדשים.
 3. ייעוץ וטיפול: המשיכו בפגישות ייעוץ וטיפול גם לאחר עזיבת מכון הגמילה. תמיכה מתמשכת זו חיונית לטיפול בהיבטים הפסיכולוגיים והרגשיים של ההתמכרות.
 4. אמצו אורח חיים בריא: בנו לעצמכם אורח חיים בריא, כולל פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת ושינה נכונה. גורמים אלה יכולים לעזור להפחית מתח ולשפר את הרווחה הכללית.
 5. הימנעו ממערכות יחסים בעייתיות: הימנעו ממערכות יחסים שמלחיצות אתכם, הן עלולות לדרדר אתכם שוב להתמכרות. הרחיקו מכם אנשים שאולי מעדיפים שתמשיכו להיות מכורים.
 6. הסחות דעת חיוביות: עסקו בפעילויות חיוביות ובתחביבים המספקים הסחת דעת בריאה ממחשבות שליליות.
 7. שובו לעבודה וללימודים: עבודה יציבה או חזרה ללימודים יכולות לתת לאנשים תחושת מטרה ולהפחית את הסיכון שישובו להרגלים ישנים ומסוכנים.
 8. היו מודעים לעצמכם: בדקו בקביעות את מצבכם הנפשי עם עצמכם ועם איש מקצוע בתחום הגמילה, כדי לעקוב אחר ההתקדמות שלכם ולטפל בכל בעיה פוטנציאלית כשהיא עדיין קטנה.

החשיבות של תמיכה ארוכת טווח

סביבה בריאה היא לא רק מרחב פיזי "נקי", היא כוללת גם תמיכה רגשית ופסיכולוגית המקיפה את האדם. תמיכה לטווח ארוך היא קריטית לשמירה על ההתאוששות וההחלמה. חשוב לזכור שההחלמה היא תהליך מתמשך, ואנשים עלולים להיתקל באתגרים ומכשולים בדרך. רשת של תמיכה ומשאבים יכולה להבטיח פיכחון לטווח ארוך.

לסיכום:

הדרך לגמילה היא ללא ספק מסע מאתגר, אבל היא לא מסתיימת עם השלמת תוכנית הגמילה. למעשה, העבודה האמיתית מתחילה כאשר המחלימים ניגשים להשתלב מחדש בעולם שבחוץ. סביבה בריאה ממלאת תפקיד מרכזי בתמיכה בהחלמה ארוכת טווח, ומספקת חיץ מגן מפני הטריגרים וגורמי הלחץ שעלולים להוביל להישנות ההתמכרות.

יצירת סביבה בריאה להתאוששות כרוכה בשילוב של מערכות יחסים תומכות, הימנעות מטריגרים, המשך טיפול וייעוץ, בחירה באורח חיים בריא ותמיכה ארוכת טווח. זוהי גישה מקיפה שמזהה את הקשר ההדדי של ההתמכרות והסביבה. על ידי יצירה ותחזוקה יזומה של סביבה כזו, ניתן לשפר משמעותית את הסיכויים להצלחה ארוכת טווח בהחלמה.

צרו קשר אם אתם חשים מוצפים מהתמכרות, או שאחד מהאנשים שאתם אוהבים סובל ממנה.

מאמרים נוספים
חיבוק ברזל
חיבוק ברזל – אתם לא לבד!

אירועי הטבח המזעזעים שביצע ארגון הטרור חמאס בישראל בשמחת תורה ניפצו קהילות שלמות, וחיי כולנו השתנו לנצח. בתגובה למציאות המחרידה הזו, יזמנו בארגון 'רטורנו' תכנית ייחודית בשם "חיבוק ברזל":

קרא עוד »
התמכרות
למה אנחנו מתמכרים?

התמכרות היא סוגיה קשה ומורכבת המשפיעה על אנשים בכל רחבי העולם. בעוד שאנחנו יכולים להבין בצורה כללית מהי התמכרות, השאלה "למה אנחנו מתמכרים?" נותרה חידה עבור אנשי המקצוע. במאמר זה נתעמק בטבעה הרב-גוני של ההתמכרות, ונבחן את הגורמים הפסיכולוגיים, הביולוגיים והסביבתיים התורמים להתפתחותה.

על ידי שפיכת אור על הגורמים הבסיסיים המובילים להתמכרות, נוכל להבין יותר לעומק את הנושא הזה ולבנות אסטרטגיות יעילות יותר למניעת התמכרויות ולטיפול בהן, שכן הבנה מקיפה של ההתמכרות חיונית להצלחת תהליך השיקום:

קרא עוד »
לא לסמים
המלחמה בסמים: עוברים לשלב הבא

התמכרות לסמים היא אתגר עולמי מתמשך, המשפיע חמורות על אנשים יחידים, משפחות וקהילות. למרות המאמצים לטפל בנושא זה, ההתמכרות לסמים ממשיכה לשגשג ולפרוח בכל שכבות הגיל והאוכלוסיות השונות.

במאמר זה נבחן את הבעיה הרב-גונית של ההתמכרות לסמים ונציע נקודת מבט חדשה על מה שעלינו לעשות כדי להילחם בה ביעילות. ננסה להתמקד כאן על בניית גישה הוליסטית, הכוללת מניעה, טיפול, תמיכה ושינוי בעמדות החברתיות. על ידי הכרה באופי המורכב של ההתמכרות לסמים, נוכל לפתח אסטרטגיה מקיפה ולעצב עתיד מזהיר יותר לילדינו:

קרא עוד »
מרכזי גמילה מסמים כמו רטורנו אמנם ממלאים תפקיד משמעותי בתהליך ההחלמה, אך המסע לעבר פיכחון אינו מסתיים בכניסה למכון גמילה. למעשה, זו רק ההתחלה. אחד הגורמים הקריטיים ביותר שמשפיעים על הצלחתו של תהליך ההחלמה הוא הסביבה בה המחלים נמצא. יצירת סביבה בריאה ותומכת היא חיונית בדרך לגמילה:

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

חיבוק ברזל
נעבור את זה יחד!

תוכנית העצמה ותמיכה מוכוונת טראומה לצעירים מהעוטף ויישובי הדרום

בכפר הפסטורלי של ׳רטורנו׳ נפתחה תוכנית טיפולית ייחודית לצעירים שחווים מצוקה בעקבות המצב ומעוניינים בהפחתת המתח ובחיבור למשאבים וכוחות פנויים.
אנו מציעים אי של שפיות בו תוכלו לפרוק, לשתף, להנות מטבע קסום ומטיפולים שונים לגוף ולנפש.

דילוג לתוכן