חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המדריך הלא-מקוצר לגמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול היא נושא קשה ומאתגר המשפיע על מיליוני אנשים ומשפחות ברחבי העולם. למרבה המזל, יש תקווה ועזרה זמינה באמצעות תוכניות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול. במדריך מקיף זה נתעמק בעולם הגמילה מאלכוהול, נחקור במה תהליך גמילה זה כרוך, נבין למה חיוני להיגמל מאלכוהול ונלמד כיצד לנווט את המסע להחלמה:

התמכרות לאלכוהול

לפני שנתחיל לדבר על גמילה מאלכוהול, חשוב להבין קודם את טבעה של ההתמכרות לאלכוהול. אלכוהוליזם היא התמכרות כרונית המאופיינת בחוסר יכולת לשלוט בכמות השתייה למרות ההשלכות השליליות הנלוות. התמכרות זו, לעיתים קרובות, תגרור איתה תלות פיזית ופסיכולוגית באלכוהול.

סימנים להתמכרות לאלכוהול

לפני שמתחילים תהליך גמילה מאלכוהול, צריך להבין קודם האם אתם בכלל מכורים לאלכוהול. איך יודעים? הנה כמה סימנים:

 1. תסמיני גמילה: המכור חווה אי נוחות בעת ניסיון להפסיק או להפחית בשתייה.
 2. אובדן שליטה: חוסר יכולת להגביל או להפסיק את צריכת האלכוהול.
 3. הזנחה כללית: אי עמידה בהתחייבויות בעבודה, בלימודים או במשפחה עקב שתיית אלכוהול. לעיתים הדבר כרוך גם בהזנחה עצמית המתבטאת באי-אכילה/שינה/דאגה להיגיינה עצמית.
 4. שימוש מתמשך למרות ההשלכות: התמדה בצריכת אלכוהול למרות הידיעה שהוא גורם לבעיות פיזיות, פסיכולוגיות וחברתיות.
 5. החיים סובבי אלכוהול: המכור מבלה פרקי זמן משמעותיים מאוד בהשגת וצריכת אלכוהול, באופן שמשפיע ומשבש את החיים התקינים באופן קבוע.
 6. איבוד עניין בסביבה: המכור מאבד עניין בתחביבים או בפעילויות שפעם היו מהנות עבורו.

החשיבות של גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול היא מרכיב חיוני במאבק בהתמכרות. היא מציעה לאנשים סביבה מובנית ותומכת שבה הם יכולים לטפל בהיבטים הפיזיים והפסיכולוגיים של התלות שלהם באלכוהול:

ניקוי רעלים בטוח

גמילה מאלכוהול היא תהליך מורכב שעלול להיות מלווה בתסמיני גמילה קשים. מרכז יום לטיפול בהתמכרויות כמו 'רטורנו' מספק סביבה בטוחה עבור המכור לניקוי רעלים תחת השגחה רפואית.

הערכה מקיפה

הגמילה מתחילה בהערכה יסודית של צרכיו הייחודיים של המכור. הערכה זו מסייעת לקבוע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר עבורו, תוך התייחסות להיבטים הפיזיים, הרגשיים והחברתיים של התמכרותו.

תמיכה פסיכולוגית

התמכרות לאלכוהול מלווה לעתים קרובות בבעיות נפשיות, כמו דיכאון וחרדה. תוכניות גמילה מקצועיות מציעות גישה למטפלים ויועצים שיכולים לטפל בבעיות הללו באמצעות פגישות טיפול אישיות וקבוצתיות.

בניית מיומנויות

ההחלמה כוללת יותר מסתם הימנעות מאלכוהול; היא דורשת פיתוח מיומנויות התמודדות, אסטרטגיות למניעת הישנות של ההתמכרות ודרכים בריאות יותר להתמודדות עם מתח ורגשות. גמילה מאלכוהול במכון גמילה מאלכוהול מציידת את המחלימים בכלים חיוניים אלה.

קבוצות תמיכה

מפגשי טיפול קבוצתי במסגרת תוכניות גמילה מספקים תחושת שייכות ותמיכה. שיתוף חוויות ואתגרים עם עמיתים שנמצאים גם הם בהחלמה יכול להיות מועיל מאוד.

סביבה מבוקרת

מוסד גמילה מאלכוהול מציע שגרת יומיום מובנית, תוך צמצום החשיפה לטריגרים ופיתויים העלולים להחזיר את ההתמכרות. סביבה מבוקרת זו מקדמת התאוששות וממזערת את הסיכון להישנות בעתיד הקרוב והרחוק.

סוגי תוכניות גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול מגיעה בצורות שונות, שכל אחת מהן מיועדת לתת מענה לצרכים והעדפות שונות. להלן שני הסוגים העיקריים של תוכניות גמילה מאלכוהול:

אשפוזית גמילה מאלכוהול

גמילה באשפוז מחייבת את המכור לשהות במתקן הטיפול לתקופה קבועה מראש, הנעה בדרך כלל בין 30 ל-90 ימים, בהתאם לסוג ההתמכרות ולעוצמתה. גישה זו היא אידיאלית עבור אלו הסובלים מהתמכרות חמורה או אלו שזקוקים לסביבה מובנית כדי להחלים.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

בתוכניות אלו המשתתפים מבלים במרכז גמילה מספר שעות ביום, מקבלים טיפול מקיף וחוזרים הביתה בערבים. תוכניות אלו מאפשרות לאנשים להמשיך בשגרת יומם, ומתאימות בעיקר לכאלו שהתמכרותם עוד לא הגיעה לשלב הרסני, והם מצליחים לנהל שגרת יום סדירה יחסית. 

למה לצפות במהלך גמילה מאלכוהול?

המסע לגמילה מאלכוהול הוא מאוד אינדיבידואלי, אבל ישנם כמה דברים קבועים יחסית:

1. בחינה מקיפה

עם הקבלה לתוכנית גמילה, המכורים עוברים הערכה מקיפה כדי להבין את הצרכים הייחודיים שלהם ואת חומרת ההתמכרות שלהם.

2. ניקוי רעלים

עבור אנשים עם תלות פיזית באלכוהול, השלב הראשון כולל לעתים קרובות תהליך המאפשר לגוף להיפטר מהאלכוהול תוך ניהול בטוח של תסמיני הגמילה.

3. טיפול פרטני

מפגשי ייעוץ אחד על אחד עם מטפל או יועץ הם מרכיב בסיסי בגמילה מאלכוהול. מפגשים אלו עוזרים למכורים להבין את הסיבות העיקריות להתמכרות שלהם ולפתח אסטרטגיות להחלמה מתמשכת.

4. טיפול קבוצתי

מפגשי טיפול קבוצתי מספקים סביבה תומכת ואמפטית למחלימים לחלוק את חוויותיהם, לקבל תובנות מעמיתים ולבנות תחושת קהילה.

5. תכנון לעתיד

לקראת סיום תוכנית הגמילה חשוב מאוד לבנות תכנית שתתווה אסטרטגיות לשמירה על פיכחון לאחר גמילה. התכנית עשויה לכלול המשך טיפול, קבוצות תמיכה וטיפול רפואי מתמשך. תוכניות שיקום מתמקדות בלימוד אנשים כיצד לזהות טריגרים ולפתח מנגנוני התמודדות כדי למנוע הישנות של ההתמכרות.

הדרך להחלמה

החלמה מהתמכרות לאלכוהול היא מסע מתמשך הדורש מסירות, תמיכה וחוסן נפשי. חשוב לזכור שכשלונות יכולים להתרחש, אבל הם לא מגדירים את המסע שלכם. הנה כמה נקודות עיקריות שכדאי לזכור:

 • הישארו מחויבים: ההחלמה היא תהליך לכל החיים. חשוב להישאר מחויב לפיכחון ולהמשיך לחפש תמיכה כל הזמן.
 • בניית רשת תמיכה: הישענו על רשתות התמיכה שלכם: חברים, משפחה, קבוצות תמיכה ומטפלים. זכרו להקיף את עצמכם בהשפעות חיוביות ולהתרחק מפיתויים.
 • היו בריאים: שמרו על בריאותכם הפיזית והנפשית. עסקו בפעילויות מפחיתות מתח, התעמלו כראוי, שמרו על תזונה נכונה וחפשו לעשות דברים שמספקים לכם הנאה ורוגע.
 • הימנעו מטריגרים: זהו והימנעו מטריגרים שעלולים להוביל להישנות של ההתמכרות. בעת הצורך, שנו את שגרת היומיום שלכם והתרחקו מאנשים שעלולים לדרדר אתכם לשימוש חוזר.
 • חגגו הישגים: חגגו את ההישגים שלכם, לא משנה כמה קטנים. הכירו בהתקדמות שלכם ובשינויים החיוביים בחייכם.
 • חפשו עזרה מקצועית: אם קשה לכם, אל תהססו לפנות לעזרה מקצועית באופן מיידי. הישנות אינה כישלון, אלא הזדמנות ללמוד ולצמוח.

לסיכום:

גמילה מאלכוהול היא מגדלור של תקווה עבור אלה הנאבקים בהתמכרות לאלכוהול. היא מספקת סביבה מובנית ותומכת לריפוי פיזי, רגשי ורוחני של המכורים. במכון גמילה מאלכוהול המכורים יכולים לצאת לדרך חדשה של החלמה. זכרו שהחלמה היא מסע, ועם מחויבות ותמיכה, חיים מספקים ומפוכחים נמצאים בהישג יד.

צרו קשר אם אתם חשים מוצפים מהתמכרות לאלכוהול, או שאחד מהאנשים שאתם אוהבים סובל ממנה.

מאמרים נוספים
התמכרות למין
מה גורם לאדם לצרוך מין בתשלום?

 בני אדם בקשר זוגי אוהב מקיימים יחסים כאקט לחיבור והאהבה שלהם, יחסי מין הם חלק חשוב מהזוגיות וכאן מתעוררת תהייה, מה גורם לאדם בקשר איכותי, אוהב ומחייב, לקיים יחסים מחוץ

קרא עוד »
פיתוח אובססיה
מתי פעולה אובססיבית מוגדרת התמכרות?

שמעתם פעם אנשים אומרים אני אובססיבי למאכל הזה, או אובססיבי לתוכנית הזאת? אובססיה והתמכרות נשמעות לנו לפעמים כקשורות מעט אחת לשניה, גם ההתמכרות וגם התנהגות אובססיבית הם פעולות בלתי נשלטות

קרא עוד »
התמכרות לאלכוהול היא נושא קשה ומאתגר המשפיע על מיליוני אנשים ומשפחות ברחבי העולם. למרבה המזל, יש תקווה ועזרה זמינה באמצעות תוכניות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול. במדריך מקיף זה נתעמק בעולם הגמילה מאלכוהול, נחקור במה תהליך גמילה זה כרוך, נבין למה חיוני להיגמל מאלכוהול ונלמד כיצד לנווט את המסע להחלמה:

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן