התמכרות לסמים

התמכרות לסמים

התמכרות לסמים היא היום אחד מסוגי ההתמכרויות הנפוצים ביותר. זה קורה בשל הנגישות והזמינות של הסמים ובשל היכולת שלהם להשפיע על יכולת השיפוט באופן מיידי ולפחות לכאורה לסייע למשתמש להתמודד עם מציאות קשה, עם חרדות ועם פחדים.

על מנת להבין מהי התמכרות לסמים ננסה להבין קודם את ההשפעה שיש לסמים על המשתמש, ואת הסיבות לכך שהרבה אנשים שמתחילים את השימוש בהם לא רק שלא יכולים להפסיק, אלא מתחילים לצרוך סמים קשים יותר ומגיעים למצב של התמכרות לסמים.


התמכרות לסמים והשפעתם הפיזיולוגית על הגוף

סמים הם חומרים פסיכו-אקטיביים – חומרים שיש להם השפעה על מערכת העצבים המרכזית.
סמים משמשים הרבה פעמים במערך הרפואי לצורך הקלה על כאבים, אולם אנשים רבים עושים בהם שימוש לא חוקי לטובת תחושה של הנאה, עונג ושינוי מצב התודעה – אם מתוך סקרנות ואם בעקבות הרצון לברוח מהמציאות.

הסמים גורמים לתופעות של "היי" – הרגשה טובה ושחרור עכבות, ומאפשרים לשכוח את כל הצרות. מסיבה זאת בדיוק חלק מהאנשים ממשיכים לצרוך סמים, דבר הגורם לגופם לפתח עמידות לסם.  כל אלה מובילים למצב של התמכרות לסמים – תלות של הגוף בסם לטובת הגעה לאותו מצב של "היי", והזדקקות לכמות גדולה יותר של סמים או לסמים חזקים יותר ("סמים קשים") על מנת להגיע לאותה הרגשה שסיפקו בעבר הסמים הקלים.

"סמים קלים" ו"סמים קשים"

הסמים נחלקים לכמה קבוצות:

  • סמים קלים – סמים שמשפיעים על המוח אולם נחשבים לכאלה שגורמים נזק מינורי, אם בכלל. בקבוצה זאת ניתן למצוא את הגת ואת הנגזרות השונות של סמים המיוצרים מצמח הקנאביס, לרבות מריחואנה וחשיש.
  • סמי מרץ (אמפטמינים) – בקבוצה זו אפשר למצוא קריסטלים, קוקאין, קראק וספידים – סמים ממריצים הנצרכים בדרך כלל בגלולות וממריצים את הגוף.
  • סמי הזיה – סמים הגורמים להזיות שונות ולניתוק גמור מהמציאות. הסם המוכר ביותר מבין סמי ההזיה הוא האקסטזי, אשר יכול לגרום להתמכרות קשה.
  • משככי כאבים (אופיאטים) – סמים מרגיעים דמויי מורפיום – אותה תרופה אותה נותנים הרופאים למטופלים אשר סובלים מכאבים חזקים. סמים אלה, ביניהם הרואין ומתדון, מביאים לתחושת שלווה, אולם ההתמכרות לסמים אלה היא קשה מאוד, ולכן גם הגמילה מהם היא הקשה ביותר.

הטיפול בהתמכרות לסמים

הסימפטומים של התמכרות לסמים הם צורך בכמות גדולה יותר של סמים כדי להשיג את ההרגשה הטובה שנגרמה בעבר מכמות קטנה, חיפוש מתמיד אחריהם ואחרי ההרגשה שהם נותנים ו-"קריז" – רעידות בגוף כאשר לא צורכים את הסם במשך זמן רב (מופיע בדרך כלל בזמן גמילה).

גמילה מסמים היא לא פשוטה, אבל היא בהחלט אפשרית. על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר ולשמור עליהם לאורך זמן, חשוב מאוד שהגמילה תתבצע במסגרת קבוצתית. כאשר מכור לסמים נמצא בחברת מכורים נוספים הוא מרגיש טוב יותר, פחות בחזקת "נאשם", ושיתוף הפעולה שלו גדל. כמו כן, במסגרת קבוצתית משולבות בדרך כלל פעילויות חברתיות ופעילויות תרפויטיות אשר מסייעות מאוד לתהליך הגמילה.

טיפול בהתמכרות לסמים – בדיוק בשביל זה אנחנו כאן

רטורנו מציעה הליך טיפול בהתמכרות לסמים בתנאי פנימייה. אנו מספקים למשתתפים בתוכנית הגמילה מגורים בתנאים טובים ודואגים לטיפול קבוצתי ולפעילויות נלוות אשר מדרבנות מאוד את המשתפים להיגמל מסמים.

זהו לא תהליך קל ולא תהליך קצר, אבל הרבה מאוד אנשים שהשתתפו בתוכנית בעבר ובני משפחותיהם יוכלו להעיד שזה עובד.

למעשה, 60% מהמשתתפים בתוכנית נגמלו מסמים וחזרו להיות חלק בלתי נפרד מהחברה.

לקבלת מידע נוסף אודות תוכנית הטיפול בהתמכרות לסמים ולקביעת פגישת ייעוץ והכוונה – צרו עמנו קשר טלפוני: 9056* או השאירו פניה דרך האתר. נשמח לעמוד לשירותכם ולסייע לכם או ליקרים לכם.

אנחנו כאן בשבילכם…

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן