חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שלבי תהליך ההחלמה מהתמכרות

שלבי תהליך ההחלמה מהתמכרות

החלמה וגמילה מהתמכרות היא תהליך ארוך טווח. ההתמודדות היא יום-יומית, ולצערנו קורה שאנשים במהלך התהליך צריכים להתחיל את כל התהליך מההתחלה למרות שהיו במסגרת טיפולית מתאימה. כמובן שבדרך כלל כשאדם נעזר לאורך הדרך אין סיבה לעשות זאת, אבל יש לקחת בחשבון שמדובר בתהליך ארוך שמלווה בעליות וירידות לכל אורכו. ההכרה כי התהליך הוא מתמשך היא חיונית לצורך הצלחת הטיפול והמאבק בהתמכרות.

הספרות המקצועית מחלקת את תהליך ההחלמה לשלושה חלקים:

החלמה מוקדמת, החלמה ממושכת והחלמה יציבה. 

השלב הראשון – החלמה מוקדמת

שלב ההחלמה המוקדמת מתייחס לשנה הראשונה של תהליך הגמילה. לאחר שהמכור הפסיק את ההתמכרות הפעילה והחל בגמילה עקב טיפול או עקב החלטה עצמית, הטיפול ההתחלתי יהיה אינטנסיבי יותר, ויתמקד לא רק בגמילה פיזית מסמים או גמילה מאלכוהול אלא גם בתרגול שינוי התנהגותי משמעותי מהחיים בצל ההתמכרות.
התהליך הוא כמובן במסגרת הטיפול בהתמכרויות במכון הגמילה באשפוז או בגמילה אמבולטורית באמצעות מפגשים, במהלך הטיפול המטופל מלווה באנשי מקצוע על בסיס יומי. השלב המוקדם הוא שלב הכרחי וחשוב בתהליך ההחלמה והוא גם כנראה השלב הקשה ביותר, כי בו המטופל חייב לוותר על הרגלי חיים יסודיים באישיותו.

השלב השני – החלמה ממושכת

שלב ההחלמה הממושכת מתייחס לתקופה שבין השנה הראשונה לחמש שנים בתהליך ההחלמה. בשלב זה השינוי ההתנהגותי יהיה ניכר גם בסביבה הביתית; יופחתו דפוסים אופייניים להתמכרות, כגון אלימות ועבריינות, איכות החיים תעלה והמאבק בהתמכרות יהפוך לטבעי יותר. בשלב זה הגמול כבר חי בסביבתו הטבעית, וכן כמות המפגשים פוחתת. המטופל כבר יצא לדרך חדשה והתחיל את חייו כגמול מההתמכרות ששיבשה את חייו.
בשלב זה ייתכן כי המטופל עדיין יסתייע בטיפול מקצועי כדי לייצב את תהליך ההחלמה.

השלב השלישי – החלמה יציבה

שלב ההחלמה היציבה מתייחס לתקופה בה חלפו כבר חמש שנים מתחילת תהליך ההחלמה מההתמכרות. בשלב זה החיים כבר יציבים יותר, ההתמכרות נדחקת לרקע ונראה בצורה משמעותית שינויי דפוסי התנהגות חיוביים לאורך זמן. מטופל שהצליח לעבור את כל הדרך הקשה והגיע לשלב היציב בחייו הוא גיבור אמיתי! הוא עשה דרך שרבים לא מצליחים לעבור ועל כך מגיע לו כבוד, אך בל נשכח! למכור לשעבר הנפילה עלולה לבא בקלות רבה יותר מאדם שלא היה מכור, גם בשלב זה חובה לזכור להישמר מכל משמר מגורם ההתמכרות.
לכך יש לנו ברטורנו את קהילת הבוגרים שנותנת תמיכה לאורך שנים ארוכות בחזרה לחיי שגרה בעולם שבחוץ.

מאמרים נוספים
התמכרות למין
מה גורם לאדם לצרוך מין בתשלום?

 בני אדם בקשר זוגי אוהב מקיימים יחסים כאקט לחיבור והאהבה שלהם, יחסי מין הם חלק חשוב מהזוגיות וכאן מתעוררת תהייה, מה גורם לאדם בקשר איכותי, אוהב ומחייב, לקיים יחסים מחוץ

קרא עוד »
פיתוח אובססיה
מתי פעולה אובססיבית מוגדרת התמכרות?

שמעתם פעם אנשים אומרים אני אובססיבי למאכל הזה, או אובססיבי לתוכנית הזאת? אובססיה והתמכרות נשמעות לנו לפעמים כקשורות מעט אחת לשניה, גם ההתמכרות וגם התנהגות אובססיבית הם פעולות בלתי נשלטות

קרא עוד »
החלמה מהתמכרות היא תהליך ארוך טווח. ההתמודדות היא יום-יומית, ולצערינו קורה שאנשים במהלך התהליך צריכים להתחיל אותו מההתחלה למרות שהיו במסגרת טיפולית מתאימה. ההכרה כי התהליך הוא מתמשך היא חיונית לצורך הצלחת הטיפול והמאבק בהתמכרות. הספרות המקצועית מחלקת את תהליך ההחלמה לשלושה חלקים: החלמה מוקדמת, החלמה ממושכת והחלמה יציבה. 

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן