חיפוש
Close this search box.

שלבי תהליך ההחלמה מהתמכרות

שלבי תהליך ההחלמה מהתמכרות

החלמה וגמילה מהתמכרות היא תהליך ארוך טווח. ההתמודדות היא יום-יומית, ולצערנו קורה שאנשים במהלך התהליך צריכים להתחיל את כל התהליך מההתחלה למרות שהיו במסגרת טיפולית מתאימה. כמובן שבדרך כלל כשאדם נעזר לאורך הדרך אין סיבה לעשות זאת, אבל יש לקחת בחשבון שמדובר בתהליך ארוך שמלווה בעליות וירידות לכל אורכו. ההכרה כי התהליך הוא מתמשך היא חיונית לצורך הצלחת הטיפול והמאבק בהתמכרות.

הספרות המקצועית מחלקת את תהליך ההחלמה לשלושה חלקים:

החלמה מוקדמת, החלמה ממושכת והחלמה יציבה. 

השלב הראשון – החלמה מוקדמת

שלב ההחלמה המוקדמת מתייחס לשנה הראשונה של תהליך הגמילה. לאחר שהמכור הפסיק את ההתמכרות הפעילה והחל בגמילה עקב טיפול או עקב החלטה עצמית, הטיפול ההתחלתי יהיה אינטנסיבי יותר, ויתמקד לא רק בגמילה פיזית מסמים או גמילה מאלכוהול אלא גם בתרגול שינוי התנהגותי משמעותי מהחיים בצל ההתמכרות.
התהליך הוא כמובן במסגרת הטיפול בהתמכרויות במכון הגמילה באשפוז או בגמילה אמבולטורית באמצעות מפגשים, במהלך הטיפול המטופל מלווה באנשי מקצוע על בסיס יומי. השלב המוקדם הוא שלב הכרחי וחשוב בתהליך ההחלמה והוא גם כנראה השלב הקשה ביותר, כי בו המטופל חייב לוותר על הרגלי חיים יסודיים באישיותו.

השלב השני – החלמה ממושכת

שלב ההחלמה הממושכת מתייחס לתקופה שבין השנה הראשונה לחמש שנים בתהליך ההחלמה. בשלב זה השינוי ההתנהגותי יהיה ניכר גם בסביבה הביתית; יופחתו דפוסים אופייניים להתמכרות, כגון אלימות ועבריינות, איכות החיים תעלה והמאבק בהתמכרות יהפוך לטבעי יותר. בשלב זה הגמול כבר חי בסביבתו הטבעית, וכן כמות המפגשים פוחתת. המטופל כבר יצא לדרך חדשה והתחיל את חייו כגמול מההתמכרות ששיבשה את חייו.
בשלב זה ייתכן כי המטופל עדיין יסתייע בטיפול מקצועי כדי לייצב את תהליך ההחלמה.

השלב השלישי – החלמה יציבה

שלב ההחלמה היציבה מתייחס לתקופה בה חלפו כבר חמש שנים מתחילת תהליך ההחלמה מההתמכרות. בשלב זה החיים כבר יציבים יותר, ההתמכרות נדחקת לרקע ונראה בצורה משמעותית שינויי דפוסי התנהגות חיוביים לאורך זמן. מטופל שהצליח לעבור את כל הדרך הקשה והגיע לשלב היציב בחייו הוא גיבור אמיתי! הוא עשה דרך שרבים לא מצליחים לעבור ועל כך מגיע לו כבוד, אך בל נשכח! למכור לשעבר הנפילה עלולה לבא בקלות רבה יותר מאדם שלא היה מכור, גם בשלב זה חובה לזכור להישמר מכל משמר מגורם ההתמכרות.
לכך יש לנו ברטורנו את קהילת הבוגרים שנותנת תמיכה לאורך שנים ארוכות בחזרה לחיי שגרה בעולם שבחוץ.

מאמרים נוספים
התמכרות לאלכוהול
הסכנה שבהתמכרות לאלכוהול

כולנו יודעים לצטט את המשפט "יין ישמח לבב אנוש". אלכוהול באמת מקרב לבבות, אבל הוא עלול להוביל להתמכרות לאלכוהול כאשר הוא נצרך בכמות מוגזמת.

חשוב להבין את הסכנות ההרסניות הטמונות בהתמכרות לאלכוהול, מכיוון שהיא בעלת השפעות פיזיות, נפשיות וחברתיות על המכורים ועל בני משפחותיהם.

במאמר זה נסקור את הסכנות הרב-גוניות של התמכרות לאלכוהול, ונשפוך אור על הגורמים לה, הסיכונים הבריאותיים הנלווים, ההשפעה החברתית ואפשרויות הטיפול הזמינות:

קרא עוד »
אהבה עצמית
תאהבו את עצמכם: הדרך הנכונה למלחמה בהתמכרות

התמכרות היא יריבה קשוחה ומאתגרת שמשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. החלמה מהתמכרות היא מסע שנפתח בדרך כלל עם ערימות של שיפוטיות, שנאה עצמית וסערת רגשות כוללת. במאמר זה נתעמק בחשיבות האהבה העצמית בתהליך טיפול בהתמכרויות.

החלמה חייבת להגיע לא דרך שיפוטיות ושנאה עצמית, אלא דרך קבלה והכלה עצמית. גישת החמלה והאהבה העצמית חיונית להצלחת הגמילה מההתמכרות:

קרא עוד »
התמכרות להימורים
דרכי טיפול בהתמכרות להימורים

התמכרות להימורים היא הפרעה התנהגותית המאופיינת בדחף בלתי נשלט להמר, למרות ההשלכות השליליות הנלוות להתמכרות זו. התמכרות להימורים משפיעה על אנשים מכל רקע, גיל ומין, וגוררת איתה מצוקה אישית, כלכלית ורגשית.

לפני שנתחיל להתעמק בשיטות הטיפול בהתמכרות להימורים, בואו נתחיל קודם מהבסיס: מהי התמכרות להימורים? למה היא נוצרת? איך מזהים אותה? התשובות לפניכם:

קרא עוד »
החלמה מהתמכרות היא תהליך ארוך טווח. ההתמודדות היא יום-יומית, ולצערינו קורה שאנשים במהלך התהליך צריכים להתחיל אותו מההתחלה למרות שהיו במסגרת טיפולית מתאימה. ההכרה כי התהליך הוא מתמשך היא חיונית לצורך הצלחת הטיפול והמאבק בהתמכרות. הספרות המקצועית מחלקת את תהליך ההחלמה לשלושה חלקים: החלמה מוקדמת, החלמה ממושכת והחלמה יציבה. 

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן