חיפוש
Close this search box.

התמכרות לפורנו: זה לא משחק ילדים

התמכרות לפורנו

בעידן הדיגיטלי, שבו תוכן פורנוגרפי זמין לכל אחד בכיס, חלה עליה בהתמכרות לפורנו, שמשפיעה בצורה ישירה על חייהם ועל מערכות היחסים של אנשים רבים. בעוד שרבים צורכים פורנוגרפיה באופן סביר, ישנם כאלו שמפתחים התמכרות המשבשת את חייהם ומערכות היחסים שלהם. במאמר זה נבחן את ההתמכרות לפורנו ואת השלכותיה, ונסביר מדוע יש לפנות בהקדם לטיפול גמילה מפורנו:

התפשטות הפורנוגרפיה

פורנוגרפיה נגישה יותר מאי פעם, הודות לאינטרנט, והיא הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות המערבית המודרנית. הנתונים מראים שכ-27% מכלל משתמשי האינטרנט ברחבי העולם צופים בפורנו באופן קבוע, וכ-1 מכל 5 חיפושים בנייד הוא חיפוש פורנוגרפי.

עם זאת, הזמינות של הפורנוגרפיה אינה מובילה אוטומטית ובהכרח להתמכרות; עבור רוב האנשים צפייה בפורנו היא פעילות רגילה ומזדמנת שאינה משפיעה לרעה על חייהם, אבל עבור בודדים היא הופכת להתמכרות ולהתנהגות כפייתית והרסנית.

מתי צפייה בפורנו הופכת להתמכרות?

לא כל מי שרואה פורנו הוא מכור לפורנו (ראו גם "האם אני מכור לפורנו?"). ההבדל בין צפייה סבירה בפורנו להתמכרות ממשית לפורנו הוא האם האדם איבד שליטה, והוא לא מצליח להגביל את הזמן ואת הכמות של הפורנו. כל עוד האדם מצליח להציב לעצמו גבולות נורמליים – הכל בסדר, אבל ברגע שהפורנו מתחיל להשתלט לו על החיים – יש מקום לדאגה. הנה כמה תסמינים מוכרים של התמכרות לפורנו:

 1. שימוש כפייתי: מכורים לפורנו לא מסוגלים לעמוד בפני הדחף לצפות בתוכן מיני, גם כאשר הם לא רוצים בכך.
 2. הסלמה: עם הזמן המכור צריך תוכן יותר קיצוני וקשוח כדי להשיג את אותה רמת עוררות.
 3. הזנחה: התמכרות לפורנו עלולה להוביל להזנחה של העבודה, מערכות היחסים ואף להגיע להזנחה פיזית.
 4. לא מצליח להפסיק: מכורים מנסים בדרך כלל, ללא הצלחה, לצמצם או לשלוט בצריכת הפורנו שלהם.
 5. תסמיני גמילה: כאשר הם לא מצליחים לצרוך פורנו, מכורים עלולים לסבול מדיכאון, חרדה, מצבי רוח משתנים ותסמיני גמילה שונים.

ההשלכות של התמכרות לפורנו

ההשפעה של התמכרות לפורנו משתרעת הרבה מעבר למסך, והיא יכולה להיות בעלת השפעות עמוקות ומתמשכות על היבטים שונים בחייו של המכור:

 • הרס מערכות יחסים: התמכרות לפורנו עלולה להוביל להסתרה ולהיעדר אינטימיות רגשית במערכות יחסים, ובני הזוג של המכורים עשויים להרגיש מוזנחים ונבגדים.
 • מצוקה רגשית: מכורים לפורנו חווים לעתים קרובות רגשות אשמה, בושה וחרדה, שעלולים להחמיר את מעגל ההתמכרות.
 • תפיסה מעוותת של מיניות: חשיפת יתר לפורנו עלולה לעוות את התפיסה של אדם לגבי יחסים מיניים בריאים ולהוביל לציפיות לא מציאותיות.
 • ירידה בערך העצמי: אי שליטה בהתמכרות עלולה לשחוק את ההערכה העצמית של המכור כלפי עצמו.
 • אובדן פרודוקטיביות: ככל שההתמכרות תופסת אחיזה, למכורים יהיה יותר ויותר מאתגר להתמקד בעבודה שלהם או בכל דבר שהם אחראים עליו.
 • בידוד חברתי: הבושה וההסתרה הנלווים להתמכרות לפורנו עלולים להוביל לבידוד חברתי, והמכורים מתרחקים מחברים ובני משפחה.

ניפוץ המיתוסים

חשוב מאוד לנפץ כמה מיתוסים ותפיסות שגויות נפוצות סביב התמכרות לפורנו:

 1. "זה רק שלב": התמכרות לפורנו היא לא שלב חולף שממשיכים ממנו הלאה עם הגיל. מדובר בהתמכרות התנהגותית רצינית הדורשת טיפול.
 2. "זה לא מזיק": אמנם צריכה מועטה של פורנוגרפיה אינה מזיקה, אבל להתמכרות יש השלכות שליליות משמעותיות על בריאות הנפש, מערכות יחסים ואיכות החיים.
 3. "זה רק של גברים": התמכרות לפורנו לא מוגבלת למין או לקבוצת גיל מסוימת.
 4. "צריך ללמוד לחיות עם זה": ממש לא! אין צורך ואין טעם; מכורים רבים התגברו בהצלחה על ההתמכרות שלהם ושבו לחיות חיים נורמליים.
 5. "זו בסך הכל בעיה מוסרית": לגמרי לא, התמכרות לפורנו היא עניין רפואי ופסיכולוגי, לא רק עניין מוסרי, וחשוב לגשת אליה באמפתיה ובהבנה.

לסיכום: התמכרות לפורנו היא לא משחק ילדים

התמכרות לפורנו היא אתגר אמתי ומשמעותי עבור אלה שחווים אותה. היא לא בעיה קלה שאפשר לנער; ההשלכות של התמכרות לפורנו יכולות להיות מרחיקות לכת והרסניות, ולהשפיע על בריאותו הנפשית, הפיזית והרגשית של המכור.

עם זאת, זו התמכרות שניתן להחלים ממנה. פנייה לעזרה, בין אם באמצעות טיפול, קבוצות תמיכה או משאבים מקצועיים אחרים, היא הצעד הראשון לבריחה מאחיזת ההתמכרות. על ידי זיהוי הבעיה ונקיטת פעולה מתאימה, מכורים לפורנו יכולים לצאת לדרך חדשה, נקייה ושלווה.

אם אתם או יקיריכם נאבקים בהתמכרות לפורנו – תדעו שאתם לא לבד. צרו קשר עם 'רטורנו' עוד היום, ונתמוך בכם יד ביד לאורך תהליך הגמילה עד להחלמה מלאה.

מאמרים נוספים
התמכרות לאלכוהול
הסכנה שבהתמכרות לאלכוהול

כולנו יודעים לצטט את המשפט "יין ישמח לבב אנוש". אלכוהול באמת מקרב לבבות, אבל הוא עלול להוביל להתמכרות לאלכוהול כאשר הוא נצרך בכמות מוגזמת.

חשוב להבין את הסכנות ההרסניות הטמונות בהתמכרות לאלכוהול, מכיוון שהיא בעלת השפעות פיזיות, נפשיות וחברתיות על המכורים ועל בני משפחותיהם.

במאמר זה נסקור את הסכנות הרב-גוניות של התמכרות לאלכוהול, ונשפוך אור על הגורמים לה, הסיכונים הבריאותיים הנלווים, ההשפעה החברתית ואפשרויות הטיפול הזמינות:

קרא עוד »
אהבה עצמית
תאהבו את עצמכם: הדרך הנכונה למלחמה בהתמכרות

התמכרות היא יריבה קשוחה ומאתגרת שמשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. החלמה מהתמכרות היא מסע שנפתח בדרך כלל עם ערימות של שיפוטיות, שנאה עצמית וסערת רגשות כוללת. במאמר זה נתעמק בחשיבות האהבה העצמית בתהליך טיפול בהתמכרויות.

החלמה חייבת להגיע לא דרך שיפוטיות ושנאה עצמית, אלא דרך קבלה והכלה עצמית. גישת החמלה והאהבה העצמית חיונית להצלחת הגמילה מההתמכרות:

קרא עוד »
התמכרות להימורים
דרכי טיפול בהתמכרות להימורים

התמכרות להימורים היא הפרעה התנהגותית המאופיינת בדחף בלתי נשלט להמר, למרות ההשלכות השליליות הנלוות להתמכרות זו. התמכרות להימורים משפיעה על אנשים מכל רקע, גיל ומין, וגוררת איתה מצוקה אישית, כלכלית ורגשית.

לפני שנתחיל להתעמק בשיטות הטיפול בהתמכרות להימורים, בואו נתחיל קודם מהבסיס: מהי התמכרות להימורים? למה היא נוצרת? איך מזהים אותה? התשובות לפניכם:

קרא עוד »
בעידן הדיגיטלי, שבו תוכן פורנוגרפי זמין לכל אחד בכיס, חלה עליה בהתמכרות לפורנו, שמשפיעה בצורה ישירה על חייהם ועל מערכות היחסים של אנשים רבים. בעוד שרבים צורכים פורנוגרפיה באופן סביר, ישנם כאלו שמפתחים התמכרות המשבשת את חייהם ומערכות היחסים שלהם. במאמר זה נבחן את ההתמכרות לפורנו ואת השלכותיה, ונסביר מדוע יש לפנות בהקדם לטיפול גמילה מפורנו:

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן