חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התמכרות בני נוער למין ולפורנו: סיבות, השפעות ומניעה

התמכרות בני נוער למין ולפורנו

באטמוספרה של היום, בני נוער גדלים בעולם שבו הטכנולוגיה והאינטרנט הם חלק מהותי מחיי היום־יום שלהם. יש להם גישה נוחה, קלה ומהירה למגוון עצום של מידע, כולל תוכן מיני בוטה וגס. חשיפה זו עלולה להוביל להתמכרות למין ולהתמכרות לפורנו, התמכרויות שעלולות להיות להן השפעות פסיכולוגיות וחברתיות קשות ומסכנות חיים.

במאמר זה נחקור את הגורמים להתמכרות למין ולהתמכרות לפורנו בקרב בני נוער, את ההשפעות שיש להן על חייהם ואת הצעדים שהורים ומחנכים יכולים לנקוט כדי למנוע אותן.

הסיבות להתמכרות

התמכרות בני נוער למין ולפורנו היא בעיה שהולכת ומחריפה, הדורשת טיפול דחוף, עמוק ויסודי. על פי מחקרים אחרונים, כ-60% מהמתבגרים בגילאי 13 עד 17 נחשפו לתוכן מיני בוטה וגס באינטרנט.

ישנם מספר גורמים שתורמים להתמכרויות אלו, מהן:

 • סקרנות: מתבגרים סקרנים באופן טבעי לגבי גופם, איברי המין והיחסים בין המינים. הם עשויים לחפש מידע ותמונות כדי לספק את סקרנותם, כאשר חיפוש פשוט באינטרנט יכול להוביל לחשיפה לתוכן מיני בוטה, שעלול להיות ממכר.
 • לחץ חברתי: בני נוער מרגישים לעתים קרובות לחץ מצד בני גילם לעסוק בפעילויות מיניות או לצרוך תוכן מיני בוטה. לחץ זה יכול להוביל להתפתחות של התמכרות.
 • גישה קלה לטכנולוגיה: עם ריבוי הסמארטפונים, הטאבלטים והמחשבים הניידים, לבני נוער יש גישה נוחה ופשוטה למחוזות הכי אפלים של האינטרנט, שם הם יכולים למצוא תוכן מיני ופורנוגרפי בוטה בכמה קליקים.
 • חוסר השגחת הורים: הורים עשויים שלא לפקח על הפעילויות המקוונות של ילדיהם מחוסר ידיעה וזמן או מהחלטה מכוונת, בשל אשליה של הענקת עצמאות. חוסר פיקוח זה עלול להוביל לחשיפה לתוכן מיני בוטה.

השפעות ההתמכרות

בני נוער המכורים למין ולפורנו עשויים להתקשות בשליטה בהתנהגותם, ולהמשיך לעסוק בפעילויות אלו גם כאשר הם יודעים שהדבר מזיק לבריאותם הפיזית והנפשית, ופוגע במערכות היחסים שלהם עם המשפחה והחברים.

התמכרויות למין ולפורנו יכולות להביא לבעיות פסיכולוגיות וחברתיות קשות:

 • ירידה בהערכה העצמית: בני נוער המכורים למין ולפורנו עשויים לחוש רגשות אשמה, בושה ומבוכה בהתנהגותם, רגשות שיובילו לירידה בהערכה העצמית שלהם.
 • קושי ביצירת מערכות יחסים: מתבגרים המכורים למין ולפורנו עשויים להתקשות ביצירת קשרים משמעותיים עם בני גילם, ולהרגיש בודדים בעולם הגדול.
 • הפרעות בתפקוד המיני: בני נוער המכורים למין ולפורנו עלולים לחוות הפרעות בתפקוד המיני לשארית חייהם.
 • סיכון מוגבר לזיהומים: מתבגרים העוסקים בפעילויות מיניות בגיל צעיר נמצאים בסיכון מוגבר להידבקות בזיהומים המועברים במגע מיני ובמחלות מין קשות ומסכנות חיים.

מניעת ההתמכרות

מניעת התמכרות בני נוער למין ולפורנו היא פשוטה וקלה. הנה כמה צעדים שהורים ומחנכים יכולים לנקוט כדי למנוע התמכרויות אלו:

 1. חינוך: הורים ומחנכים צריכים לדבר עם בני הנוער על הסכנות שבהתמכרות בכלל ובהתמכרות למין ולפורנו בפרט. הם צריכים להסביר את ההשפעות הפסיכולוגיות והחברתיות של התמכרות זו, ואת החשיבות של הימנעות מצריכה מופרזת של תוכן פורנוגרפי בוטה.
 2. מעקב אחר הפעילויות המקוונות: הורים צריכים לפקח על הפעילויות המקוונות של ילדיהם כדי להבטיח שהם לא ניגשים לתוכן מיני בוטה, ולנטר את אופי פעולתם ברשתות החברתיות המיועדות לפורענות. ניתן להשתמש בתוכנת בקרת הורים או בחסימות שונות כדי להגביל גישה לאתרים מסוימים.
 3. עודדו מערכות יחסים בריאות: הורים ומחנכים צריכים לעודד בני נוער ליצור קשרים בריאים עם בני גילם דרך אירועים חברתיים, כגון תחרויות ספורט, מועדוני ותנועות נוער ופעילויות אחרות מחוץ לבית הספר. כאשר הנערים עסוקים בדברים אחרים, הם לא יראו בפורנוגרפיה מקום מפלט.
 4. לטפח סביבה פתוחה וכנה: הורים ומחנכים צריכים ליצור סביבה בטוחה ופתוחה שבה בני הנוער מרגישים בנוח לדון בנושאים רגישים, כמו מין ופורנו. הדבר יעודד בני נוער לבקש הדרכה כאשר יש להם שאלות או חששות.
על ידי נקיטת צעדים אלה, הורים ומחנכים יכולים לעזור לבני הנוער להימנע מהתמכרויות למין ולפורנו ולחיות חיים בריאים ומספקים. זכרומניעה תמיד עדיפה על ריפוי, ואף פעם לא מוקדם מדי להתחיל ללמד בני נוער על מערכות יחסים בריאות והתנהגות מינית נאותה. גם התעללות בילדות היא גורם סיכון להתמכרות למין, ועל כן יש לחנך את הילדים למיניות בריאה.

איך מטפלים בהתמכרות?

אם אתם בקשר עם בני נוער שכבר נפלו להתמכרות, פנו למכון גמילה 'רטורנו', שמתמחה בטיפול בהתמכרויות, ובקשו את עזרתם. צרו קשר בהקדם, כדי למנוע מהסבל להימשך. אנשי המקצוע ברטורנו יעזרו להם לשבור את המעגל ולהתגבר על ההתמכרות, יד ביד עד להחלמה מלאה.

מאמרים נוספים
התמכרות למין
מה גורם לאדם לצרוך מין בתשלום?

 בני אדם בקשר זוגי אוהב מקיימים יחסים כאקט לחיבור והאהבה שלהם, יחסי מין הם חלק חשוב מהזוגיות וכאן מתעוררת תהייה, מה גורם לאדם בקשר איכותי, אוהב ומחייב, לקיים יחסים מחוץ

קרא עוד »
פיתוח אובססיה
מתי פעולה אובססיבית מוגדרת התמכרות?

שמעתם פעם אנשים אומרים אני אובססיבי למאכל הזה, או אובססיבי לתוכנית הזאת? אובססיה והתמכרות נשמעות לנו לפעמים כקשורות מעט אחת לשניה, גם ההתמכרות וגם התנהגות אובססיבית הם פעולות בלתי נשלטות

קרא עוד »
באטמוספרה של היום, בני נוער גדלים בעולם שבו הטכנולוגיה והאינטרנט הם חלק מהותי מחיי היום־יום שלהם. יש להם גישה נוחה, קלה ומהירה למגוון עצום של מידע, כולל תוכן מיני בוטה וגס. חשיפה זו עלולה להוביל להתמכרות למין ולהתמכרות לפורנו, התמכרויות שעלולות להיות להן השפעות פסיכולוגיות וחברתיות קשות ומסכנות חיים. במאמר זה נחקור את הגורמים להתמכרות למין ולהתמכרות לפורנו בקרב בני נוער, את ההשפעות שיש להן על חייהם ואת הצעדים שהורים ומחנכים יכולים לנקוט כדי למנוע אותן.

תוכן עניינים

אנחנו כאן בשבילכם…

retorno@retorno.org

טלפון:  0533773070
פקס: 02-999-8243

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:

תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.

אנחנו כאן בשבילכם

התקשרו 053-3773070 או השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן